Mustapha Bundu har netop færdiggjort et forrygende forår i Plymouth Argyle, hvor han blandt andet sluttede af med fem mål og to assister i sæsonens sidste 10 kampe.
Den tidligere AGF-stjerne kunne dog ikke forhindre Plymouth Argyle i at rykke ned fra Championship ovenpå en sæson, som bød på hele tre forskellige trænere – heriblandt Wayne Rooney.
Denne sommer udløber Mustapha Bundus kontrakt, og selvom Plymouth Argyle har tilbudt en forlængelse, ønsker han ikke at følge klubben ned i League One.
Det bekræfter spillerens agent, John Sivebæk, over for Tipsbladet.
– Han har ikke lyst til at spille i League One. Så vi skal finde noget andet til ham, og han har præsteret rigtig fint, selv på et bundhold, så der er stor interesse fra rundtomkring. Vi er ved at finde ud af, hvilken retning det skal være, og vi snakker med mange forskellige klubber, siger John Sivebæk.
Og interessen kommer fra mange forskellige lande.
– Der er egentlig bred interesse, særligt fra England. De kender ham derovre og har set hans præstationer i Plymouth, hvor han specielt det sidste halve år har været fantastisk.
– Derudover er der fra Tyskland, Tyrkiet og alle mulige mærkelige steder, som ikke bliver til noget. Der er også noget Frankrig, fortæller agenten.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Dansk interesse, men…
Mustapha Bundu har som bekendt en fortid i dansk fodbold og har en dansk kæreste, ligesom han over for Viaplay Sport News i marts erklærede sig klar til at lytte til tilbud fra Superligaen.
– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, sagde han dengang.
Så er der en mulighed for, at kantspilleren fra Sierra Leone havner i Danmark?
– Ja, der er interesse, men jeg tror ikke, at det er den vej, han kigger. Lad os nu se. Det kommer an på, hvilke tilbud der kommer. Det er ikke ret tit, at man får mulighed for at signe en så god spiller på en fri transfer, lyder det fra John Sivebæk.
Mustapha Bundu, 28 år, scorede 10 mål og lavede seks assister i 37 ligakampe for Plymouth Argyle i den forgangne sæson, hvor han spillede en fri offensivrolle som enten angriber eller 10er.
I Danmark har han foruden AGF også optrådt for FC København.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT