Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Mustapha Bundu kan hentes på en fri transfer denne sommer.



Mustapha Bundu har netop færdiggjort et forrygende forår i Plymouth Argyle, hvor han blandt andet sluttede af med fem mål og to assister i sæsonens sidste 10 kampe. 

Den tidligere AGF-stjerne kunne dog ikke forhindre Plymouth Argyle i at rykke ned fra Championship ovenpå en sæson, som bød på hele tre forskellige trænere – heriblandt Wayne Rooney. 

Denne sommer udløber Mustapha Bundus kontrakt, og selvom Plymouth Argyle har tilbudt en forlængelse, ønsker han ikke at følge klubben ned i League One.

Det bekræfter spillerens agent, John Sivebæk, over for Tipsbladet. 

– Han har ikke lyst til at spille i League One. Så vi skal finde noget andet til ham, og han har præsteret rigtig fint, selv på et bundhold, så der er stor interesse fra rundtomkring. Vi er ved at finde ud af, hvilken retning det skal være, og vi snakker med mange forskellige klubber, siger John Sivebæk. 

Og interessen kommer fra mange forskellige lande. 

– Der er egentlig bred interesse, særligt fra England. De kender ham derovre og har set hans præstationer i Plymouth, hvor han specielt det sidste halve år har været fantastisk. 

– Derudover er der fra Tyskland, Tyrkiet og alle mulige mærkelige steder, som ikke bliver til noget. Der er også noget Frankrig, fortæller agenten. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Dansk interesse, men… 

Mustapha Bundu har som bekendt en fortid i dansk fodbold og har en dansk kæreste, ligesom han over for Viaplay Sport News i marts erklærede sig klar til at lytte til tilbud fra Superligaen

– Jeg har et godt forhold til AGF, og hvis de banker på min dør, vil jeg altid lytte. Jeg vil ikke sige, jeg er færdig med at spille i Danmark, for jeg vil gerne tilbage, men jeg ved ikke hvornår. Hvis alt falder i hak, vil det være en no-brainer for mig, sagde han dengang

Så er der en mulighed for, at kantspilleren fra Sierra Leone havner i Danmark? 

– Ja, der er interesse, men jeg tror ikke, at det er den vej, han kigger. Lad os nu se. Det kommer an på, hvilke tilbud der kommer. Det er ikke ret tit, at man får mulighed for at signe en så god spiller på en fri transfer, lyder det fra John Sivebæk.

Mustapha Bundu, 28 år, scorede 10 mål og lavede seks assister i 37 ligakampe for Plymouth Argyle i den forgangne sæson, hvor han spillede en fri offensivrolle som enten angriber eller 10er. 

I Danmark har han foruden AGF også optrådt for FC København.  







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa