Den unge angriber høvlede mål ind for Lyngby BK i den danske U19-lige for to år siden.
Men tidligere på sommeren gik Lucas Ørneborg og Lyngby hver til sit, da han ikke passede ind i spillestillen, hvilket han selv og klubben var afklaret med.
Nu har den 20-årige angriber stået uden klub i lidt over to måneder, men det er ikke fordi, at han har manglet tilbud. Ude i Europa har der været stor interesse flere steder fra.
– Det [tilbuddene, red.] har primært været fra udlandet faktisk. Det har været fra Belgien, Cypern, Slovenien og noget i Italien. Men så har jeg ikke synes at det var interessant nok til at gå ind i det, siger Lucas Ørneborg til Tipsbladet.
Angriberen døjer lige nu med en hofteskade, men han regner med at være tilbage i fulde omdrejninger om et par uger, og så går han benhårdt efter en klub i dansk fodbold og 1. division.
– Jeg vil gerne blive i Danmark, hvis det stod til mig selv. Det er førsteprioriteten på grund af, at jeg gerne vil igang igen og komme ind i en rytme, hvor jeg spiller en masse og gør det godt over længere tid i forhold til seniorverdenen. Men hvis det rigtige tilbud kommer fra udlandet, og jeg får den tillid, som jeg håber på, så vil jeg ikke afslå det.
Konkret tilbud fra Holland
Lucas Ørneborg har tidligere på sommeren også haft tilbud fra Sparta Rotterdam i Holland, hvor han var til prøvetræning tilbage i marts. De tilbød ham også en aftale, men den takkede angriberen nej til.
– Jeg kunne ikke rigtig se mig selv i det. Det var ikke et godt tilbud for mig i forhold til min chance for spilletid. Jeg havde lige været skadet inden jeg kom derhen, så jeg fik ikke vist mig frem fra min bedste side og derfor kom tilbuddet også til at være efter det.
Hvornår håber og tror du på en afklaring af din fremtid?
– Jeg håber, at jeg har en afklaring indenfor de næste par uger, og har en klub at være i, når jeg er helt klar igen. Det er best case for mig. Men worst case ville være, at jeg stadig står, når jeg er helt klar, uden klub, og så skal til prøvetræning forskellige steder. Men det kan også være tilfældigheder, der afgør det, hvis der er skader, hvor en klub står og mangler en spiller.
Den 20-årige angriber har tidligere været en del af FC Københavns ungdomsafdeling, men siden januar 2020 har han været i Lyngby BK. Han fik fem optrædener for førsteholdet, og scorede 12 mål i 20/21-sæsonen for Lyngbys U19-hold.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
