Victor Nelsson har en sidste mission i Galatasaray, inden det med al sandsynlighed bliver til et skifte denne sommer.
Han vil nemlig gøre alt for at vinde det tyrkiske mesterskab. Tirsdag kom hans Galatasaray-mandskab et skridt tættere på målsætningen, da man sejrede med 2-0 over Istanbulspor.
Men sejren var ikke uden omkostninger for klubbens danske forsvarsgeneral. I første halvleg bragede Victor Nelsson hovedet sammen med Istanbulspors Emenika Eze, hvilket kostede et længere spilstop, hvor de blev tilset.
Med bandage omkring hovedet færdiggjorde Victor Nelsson opgøret, men det kostede ham efterfølgende også en omgang med nål og tråd. Det bekræftede Galatasarays læge efter kampen.
– Vi måtte sy ham med 15 sting ved øjenbrynet, sagde Yener Ince ifølge det tyrkiske medie Gözlem.
Victor Nelsson, 24 år, forventes dog at stille til start lørdag mod Sivasspor, hvor man med en sejr kan tage et nyt skridt mod det tyrkiske mesterskab.
– Vigtige tre point. Rigtig godt gået af mit hold. Og bare rolig, jeg er okay, skriver Victor Nelsson på Instagram til et billede af sig selv fra kampen med et stort plaster over sit højre øjenbryn.
Sejren over Istanbulspor betyder, at Galatasaray lige nu er fem point foran både Besiktas og Fenerbahce på henholdsvis anden- og tredjepladsen.
Den tidligere FC København-stopper har en stor andel i, at man er tæt på at kunne tage sit 23. mesterskab, da han blot har misset en enkelt kamp på grund af karantæne.
Til sommer må Galatasaray formentlig se i øjnene, at de ikke længere kan holde på Victor Nelsson, som efterhånden gennem mange transfervinduer er blevet meldt på vej væk.
I løbet af foråret er et hav af klubber allerede blevet kædet sammen med danskeren, hvis kontrakt med Galatasaray løber frem til 2026.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle