Barça-spillere i skænderi med cheftræner efter nyt skuffende pointtab

Barcelona er ved at smide mesterskabschancen væk, og forholdet mellem spillertruppen og trænerstaben er angiveligt alt andet end god.



Barcelona gennemgår i disse dage klubbens måske sværeste tid under Quique Setien, som i januar blev hentet ind som klubbens nye cheftræner. 

Lørdag blev det således blot til 2-2 mod Celta Vigo, som ellers ligger på 17. pladsen i La Liga-tabellen. Og dermed er Barcelona nu to point efter Real Madrid i kampen om det spanske mesterskab. 

Stikpille fra Suárez
Og ifølge den spanske avis Marca medførte skuffelsen mod Celta Vigo efterfølgende et skænderi mellem flere Barcelona-spillere og cheftræner Quique Setien i omklædningsrummet. 

Allerede efter slutfløjtet var der optræk til ballade, da Luis Suárez tilsyneladende sendte en stikpille til klubbens trænerstab, da han blev spurgt til Barcelonas skuffende resultater på udebane. Suárez blev således spurgt, hvorfor Barcelona nu har smidt point i holdets to seneste udekampe. I den forudgående udekamp mod Sevilla blev det således blot til 0-0.

– Det er derfor, at trænere eksisterer. For at analysere den slags situationer. Vi forsøger at gøre vores bedste på banen. På udebane smider vi vigtige point, som vi typisk ikke har smidt i andre sæsoner, lød det ifølge Daily Mail fra Luis Suárez.

Utilfedse med taktikken
Og ifølge Marca valgte flere Barcelona-spillere at gå hårdt til Quique Setien efter 2-2-kampen mod Celta Vigo, hvor hjemmeholdet udlignede til allersidst. 

Flere Barcelona-spillere var således angiveligt utilfredse med Setiens taktiske dispositioner og udskiftninger. Blandt andet mente de ikke, at det var en god idé at indskifte Arthur og Antoine Griezmann.

Ifølge Marca er det tydeligt, at forholdet mellem spillertruppen og trænerstaben ikke er god i øjeblikket. Spillerne er uenige med Setiens beslutninger og føler, at den nuværende kurs ikke vil medføre trofæer. 

Der er seks runder tilbage af La Liga-sæsonen, hvor Barcelona altså skal indhente tre point på Real Madrid for at blive mester, da madrilenerne er bedst indbyrdes. Barcelonas næste kamp er mod Atlético Madrid på tirsdag.





I tvivl om fremtiden



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC



Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb



Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere


INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup