Barcelona gennemgår i disse dage klubbens måske sværeste tid under Quique Setien, som i januar blev hentet ind som klubbens nye cheftræner.
Lørdag blev det således blot til 2-2 mod Celta Vigo, som ellers ligger på 17. pladsen i La Liga-tabellen. Og dermed er Barcelona nu to point efter Real Madrid i kampen om det spanske mesterskab.
Stikpille fra Suárez
Og ifølge den spanske avis Marca medførte skuffelsen mod Celta Vigo efterfølgende et skænderi mellem flere Barcelona-spillere og cheftræner Quique Setien i omklædningsrummet.
Allerede efter slutfløjtet var der optræk til ballade, da Luis Suárez tilsyneladende sendte en stikpille til klubbens trænerstab, da han blev spurgt til Barcelonas skuffende resultater på udebane. Suárez blev således spurgt, hvorfor Barcelona nu har smidt point i holdets to seneste udekampe. I den forudgående udekamp mod Sevilla blev det således blot til 0-0.
– Det er derfor, at trænere eksisterer. For at analysere den slags situationer. Vi forsøger at gøre vores bedste på banen. På udebane smider vi vigtige point, som vi typisk ikke har smidt i andre sæsoner, lød det ifølge Daily Mail fra Luis Suárez.
Utilfedse med taktikken
Og ifølge Marca valgte flere Barcelona-spillere at gå hårdt til Quique Setien efter 2-2-kampen mod Celta Vigo, hvor hjemmeholdet udlignede til allersidst.
Flere Barcelona-spillere var således angiveligt utilfredse med Setiens taktiske dispositioner og udskiftninger. Blandt andet mente de ikke, at det var en god idé at indskifte Arthur og Antoine Griezmann.
Ifølge Marca er det tydeligt, at forholdet mellem spillertruppen og trænerstaben ikke er god i øjeblikket. Spillerne er uenige med Setiens beslutninger og føler, at den nuværende kurs ikke vil medføre trofæer.
Der er seks runder tilbage af La Liga-sæsonen, hvor Barcelona altså skal indhente tre point på Real Madrid for at blive mester, da madrilenerne er bedst indbyrdes. Barcelonas næste kamp er mod Atlético Madrid på tirsdag.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
