Inter Miami bekræfter søndag, at klubben har skrevet kontrakt med den 35-årige spanske midtbanespiller Sergio Busquets, der kommer fra FC Barcelona.
Han gør dermed sin tidligere holdkammerat Lionel Messi selskab i klubben med de store armbevægelser, der dog er i gang med sin værste sæson i mands minde.
Efter at have spillet 22 kampe er Inter Miami sidst i MLS' Eastern Conference med 5 sejre, 3 uafgjorte og 14 nederlag.
– Dette er en speciel og spændende mulighed, som jeg er meget spændt på at kaste mig ud i. Jeg ser frem til det næste skridt i min karriere med Inter Miami, siger Sergio Busquets i en pressemeddelelse.
Sportsdirektør Chris Henderson fortæller, at man er glad for at kunne tiltrække en spiller af hans kaliber.
– Han er en af de klogeste spillere, der nogensinde har spillet, han læser spillet på et uhørt niveau og har indflydelse på alle spillets facetter, lyder det.
Inter Miami er medejet af den legendariske midtbanespiller David Beckham.
Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.
Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med den i dag 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.
Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.
Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.
Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED