– Jeg synes, det er besynderligt. I kigger udefra, men jeg står inde i det. Jeg er den, der er mest chokeret, vred og indebrændt. Jeg kunne da godt have tænkt mig at starte inde mod Manchester United, men det gjorde jeg ikke.
Victor Nelsson var rødglødende af frustration forleden i landsholdslejren, da han satte ord på sin nuværende situation i Galatasaray, hvor han har været på bænken i de seneste tre kampe.
Det er ikke hver dag, man ser den slags kommentarer i en efterhånden mere lukket fodboldverden, men Victor Nelsson holdte ikke igen overfor Tipsbladet og den skrivende presse.
Hans kommentarer har da også bredt sig til Tyrkiet, hvor man kan forestille sig, at det ikke ligefrem er noget, som Galatasarays tilhængere klapper i hænderne over. Det er da heller ikke tilfældet, kan den tyrkiske journalist Caner Isbegendiren, der arbejder hos Fanatik, melde.
– Selvfølgelig reagerer deres fans negativt på de her kommentarer. Galatasaray har lavet en langsigtet investering i Victor, og de forventer også at få mange penge for ham. Galatasarays fans kan ikke lide, når deres talentfulde spillere ikke kæmper for det. De elsker spillere, som lægger deres sjæl på banen, selv hvis deres talent er begrænset, fortæller han til Tipsbladet.
Det er særligt efter købet af Davinson Sanchez, at Victor Nelssons rolle på holdet har ændret sig. Men præstationerne har heller ikke været gode nok, kan journalisten melde om.
– Victor har virkelig været formsvag i denne sæson. Han spillede en vigtig rolle i mesterskabet sidste sæson, men i denne sæson lader hans tanker til at være et andet sted henne. Davinson Sanchez' skifte har haft en skidt effekt på ham rent mentalt.
– Jeg prøver altid at holde nøje øje med hans ansigtsudtryk, når jeg ser ham i mixed zone efter kampene. Der er et klart udtryk af utilfredshed. Han accepterede ikke Davinson Sanchez' skifte til Galatasaray og sin plads på bænken, siger han og fortsætter:
– Det giver mening, at hans tanker er andre steder på grund af hans nyfødte barn. Men selvfølgelig er det naturligt, at han gerne vil spille konstant, det vil alle fodboldspillere. Men han undgår ikke konkurrence. Galatasaray vil gerne dominere, og det forventes, at han scorer fire-fem mål hver sæson, men det er ikke noget, som Victor kan forbedre.
Caner Isbegendiren gætter på, at Victor Nelssons seneste kommentarer vil blive taget internt i klubben, og at det er noget, som Galatasarays sportslige ledelse og Nelsson selv vil være tavse om.
Alligevel tror han, at Victor Nelsson nok skal få sine kampe i denne sæson, for Galatasaray kan se frem til mange af dem på grund af deres deltagelse i Europa. Skulle han finde tilbage til sit vanlige niveau, så er buddet, at han også kan bide sig tilbage i startopstillingen.
Spørgsmålet er, hvordan det påvirker den store interesse, der har været for ham gennem de seneste transfervinduer. Selv lyder på Nelsson som om, at han gerne vil afsted, men Caner Isbegendiren tænker ikke, at han er i højeste kurs lige nu.
– Jeg er ikke sikker på, at Victor opfylder de krav, der er til en midterforsvar i de største ligaer lige nu. Han har et stort potentiale, men der er for mange små hjerneblødninger i hans spil.
24-årige Nelsson har været i den tyrkiske storklub i lidt mere end to år, og i sommer var han et mulehår fra at skifte til Sevilla. Det skifte blokerede Galatasaray dog.
Foto: Getty Images
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!