Blæst bagover af Conrad Harder og Morten Hjulmand

Der er kæmpe ros til Morten Hjulmand og Conrad Harder fra cheftræner Ruben Amorim.



Det var danskerne, der måtte rage kastanjerne ud af ilden for Sporting CP i cheftræner Ruben Amorims sidste kamp med klubben før sit skifte til Manchester United. 

Sporting CP kom bagud med to mål mod Braga i første halvleg af søndagens brag, men Sporting CP fik det vendt. Og det altså takket være danskerduoen Morten Hjulmand og Conrad Harder. 

Da jeg gik for at tale med assistenterne, kunne jeg høre [Hjulmand] råbe højlydt i omklædningsrummet

Ruben Amorim
om anfører Morten Hjulmand

Morten Hjulmand udlignede nemlig til 2-2 med et kanonmål efter 81 minutter, og så tog det unge stjernefrø Conrad Harder over og sikrede sejren med mål i både det 89. og 94. minut.

Ovenpå den præstation er cheftræner Ruben Amorim også fuld af ros over for sin danske duo.

– Et fantastisk mål fra en fantastisk spiller. En fantastisk kaptajn, siger Ruben Amorim om Morten Hjulmand ifølge Record og tilføjer:

– Han ankom til Sporting og har været kaptajn i denne sæson. I pausen, da jeg gik for at tale med assistenterne, kunne jeg høre ham råbe højlydt i omklædningsrummet.

– Og så er der Conrad, som har nogle vanskeligheder, fordi han er nordisk og vil have tingene på sin måde. Han spiller en kamp, scorer, kommer på bænken og forstår det ikke helt. Men da det var nødvendigt, var han der hele tiden. Han kan blive et fænomen. Nogle gange kan man ikke spille med to angribere, men han skal nok komme langt.

– Det er to nordiske spillere, som har hjulpet os meget, og som vil være meget vigtige for Sporting i denne sæson. 

Sporting CP har i denne sæson vundet 11 ud af 11 kampe i den portugisiske liga, men klubben mister som nævnt cheftræner Ruben Amorim til Manchester United i den kommende uge. 

I sæsonen har Morten Hjulmand været fast mand, mens Conrad Harder har leveret tre mål i seks kampe som indskifter. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til storklub?

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!