Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Victor Froholdt får store roser, og der er meget mere i vente, siger cheftræner.



Victor Froholdts himmelflugt fortsætter ufortrødent.

Den danske midtbanekomet blev søndag aften således helten for FC Porto mod topholdet Famalicao, da han scorede kampens eneste mål og sikrede sit mandskab deres 10. ligasejr ud af 11 mulige. 

Det var kronen på værket af en stærk præstation, hvor Victor Froholdt af flere analysesites som Fotmob og Sofascore får høje karakterer og fremhæves som en af FC Portos to bedste i opgøret.  

På pressemødet efter opgøret er cheftræner Francesco Farioli heller ikke bleg for at rose sin danske stjerne. 

– Victor har mange egenskaber. Vi kan alle se, at han har en utrolig motor, og han løber næsten som to spillere, men han er også meget dedikeret til sit arbejde. Han vil lære, han vil forbedre sig, og han vil blive bedre til de ting, hvor han kan udvikle sig, hvis han vil tage det næste skridt – såsom beslutningstagning i de små rum. 

Vi har endnu ikke set hans bedste eller endelige version, men hans udvikling og stabilitet er meget bemærkelsesværdig for en 19-årig spiller, siger Francesco Farioli ifølge O Jogo. 

Victor Froholdt erkender held

Victor Froholdt spørges også ind til sin scoringer, og her erkender danskeren, at han havde heldet med sig.

– Nogle gange skal man være lidt heldig. Jeg ramte ikke bolden, som jeg ville, men den gik ind. Jeg er glad for sejren og de tre point, siger han. 

Med sejren søndag er FC Porto nummer et i den portugisiske liga med 31 point efter 11 kampe. Det er blevet til 10 sejre og en uafgjort i 11 ligakampe for Victor Froholdt og co., og danskeren har i 10 ud af de 11 kampe. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC København – Vejle Boldklub

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sprudler i MLS

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Sender stikpille til FC København-flop

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FC Fredericia – OB