Jonas Bager er muligvis snart fortid i belgisk fodbold.
Danskeren har nemlig kontraktudløb i Charleroi ved udgangen af juni, og noget tyder på, at Bager er færdig i klubben.
Det siger den danske profil til Tipsbladet.
Jeg er klar på at tage et sidste udlandseventyr, inden det formentlig hedder Danmark.
Jonas BagerTidligere Superliga-spiller
– Min fornemmelse lige nu er, at det kunne være rigtig sjovt at prøve noget nyt. Jeg har været i Belgien i fem år, og jeg har prøvet at være rundt på forskellige stadions og møde de forskellige hold.
– Jeg har oplevet Belgien. Jeg har intet imod at blive i Belgien, men inde i mit hoved har jeg nok mod på et eventyr uden for Belgien, siger Jonas Bager til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg føler en eventyrlyst inde i mig, men jeg har sagt til min agent, at jeg er åben for det hele, så der er ingen døre, der skal lukkes.
Den belgiske klub havde en option, der kunne forlænge Bagers kontrakt med to år, men den frist udløb i marts.
Det har dog været noget af en rejse for den danske profil.
Bager har tidligere fortalt, at han blev vraget i Randers af den daværende sportsdirektør Peter Christiansen, men nu kan han se tilbage på en fin udlandskarriere.
– Det har været en fantastisk rejse, men det har også været en hård rejse til tider i forhold til at bo i udlandet og være væk fra venner og familie. Det har været meget udviklende som fodboldspiller og menneske at opleve en anderledes kultur og vokse som menneske.
– Jeg har lært et nyt sprog og boet nogle fede steder. Jeg har fået mange venner og kontakter i udlandet, det har været sindssygt fedt og værdifuldt.
– Det har også udviklet ens horisont lidt. Hele jorden snurrer ikke rundt om Danmark, selvom man nogle gange kan tro det.
Den 27-årige forsvarer har i høj grad nydt at spille i Belgien.
– Det er en rigtig fed liga. Det er tju-bang. Man flyver frem og tilbage. Igennem årene har jeg spillet med og mod nogle fantastiske med- og modspillere. Det er et springbræt til større ligaer. Jeg kan kun anbefale det til andre danske spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.
USA og Asien er inde i billedet
Fremtiden er endnu uvis for den tidligere Superliga-spiller, men han flirter med et eksotisk eventyr i USA eller Asien, hvis muligheden byder sig.
– Det er også i mine tanker. Jeg har sagt til min agent, at jeg ikke vil udelukke noget. Så skal det være et land som Rusland, hvor der er krig.
– Det springer jeg over. Jeg er klar på at tage et sidste udlandseventyr, inden det formentlig hedder Danmark. Det handler om at finde et projekt og en helhedspakke, siger Jonas Bager til Tipsbladet.
Danskeren fik 25 kampe for Charleloi i den seneste sæson, og han har været klubben siden sommeren 2022.
Inden da var Bager en del af Union St. Gilloise.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT