Boilesen: Det kører for Lucas Andersen

18-årige Lucas Andersen er nu førsteholdsspiller i Ajax. Hans danske holdkammerat Nicolai Boilesen roser ham til skyerne.



Efter et halvt år i Ajax er Lucas Andersen nu officielt i klubbens førsteholdstrup, efter den 18-årige knægt fra Aalborg allerede i efteråret fik debut i Æresdivisionen. Senest var han med alle stjernerne på træningslejr i Brasilien, hvor han også fik spilletid i træningskampen mod storklubben Vasco da Gama.

Andersens danske holdkammerat Nicolai Boilesen har kun roser tilovers for det nyeste danske skud i Ajax’ førsteholdstrup.

– Lucas er kommet rigtig godt ind i klubben. Han er faldet til og er kommet godt i gang. Når man snakker med folk, hører man kun positive ting om ham, og vi andre kan se på træningsbanen, at han er god, og at det kører for ham. Det kan godt være, at han først nu sådan officielt er kommet i førsteholdstruppen, men han har hele tiden haft en plads i omklædningsrummet og på førsteholdet, som han har trænet med jævnligt. Han har bare ikke været så meget med blandt de 18, der spiller kampene. Indtil han fik debut her for nylig, siger Boilesen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Boilesen håber på førsteholds-comeback i marts

Foruden Lucas Andersen og Nicolai Boilesen har Ajax også Christian Eriksen, Viktor Fischer, Lasse Schöne og Christian Poulsen i truppen, og danskerkolonien har det godt med hinanden og med de hollandske holdkammerater.

– Vi er snart en hel danskerkoloni i klubben, og vi passer selvfølgelig på hinanden og hjælper hinanden med forskellige ting. Det er Lucas faldet godt ind i, men det er ikke sådan, at der er en dansk klike i Ajax. Vi integrerer os med de andre og er en del af det store fællesskab, men indimellem står vi seks da lige og snakker lidt dansk sammen og vender nogle ting. Jeg tror, det er helt naturligt, siger Boilesen.

Lucas Andersen fik debut i Æresdivisionen mod Groningen den 8. december, hvor han kom på banen med 12 minutter igen.





FC København interesseret i Jonas Kersken




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte