Bos nye chef: Truer med at tilbageholde lønnen

Bo Henriksen kommer til en klub i dyb krise, hvor klubpræsident netop har truet med - formentlig i spøg - at tilbageholde spillernes løn i denne måned.



Bo Henriksen vender tilbage til trænergerningen efter knap to og en halv måneds pause, når han ifølge flere medier snart præsenteres som ny cheftræner hos de forsvarende schweiziske mestre, FC Zürich.

Men selvom der er tale om en mesterklub, venter der Henriksen en svær opgave.

FC Zürich er nemlig mildest talt i en afgrundsdyb krise.

Klubben har ikke vundet en ligakamp i den nye sæson, hvor man – vel at mærke som forsvarende mestre – er sidst og blot har hentet fire point i 10 kampe. Det kostede også en fyreseddel til Franco Foda, der blev hyret i sommer.

Derudover er man også sidt i sin Europa League-pulje, hvor det er blevet til tre nederlag i træk.

Ja, senest tabte man med hele 1-5 til PSV Eindhoven på eget græs, og ovenpå den kamp har klubpræsident Ancillo Canepa været ude med noget af en advarsel til klubbens spillere. Han har truet med ikke at udbetale løn senere på måneden.

– Jeg blev især ked af det efter kampen, hvor det blev sagt, at attituden manglede, eller at man skulle vise mere engagement. Det kan jeg ikke begribe. Jeg kom så til den konklusion, at jeg måske i slutningen af måneden ikke har lysten eller engagementet til at betale lønnen, sagde Ancillo Canepa ifølge Blick søndag.

Som Blick også påpeger, vil Canepa nok ikke tage helt så voldsomme midler i brug, men det siger trods alt noget om, hvor frustrerende en situation Zürich befinder sig i. En situation, Bo Henriksen skal være med til at rette op på. 

Der er imidlertid ikke udsigt til et nemt kampprogram for FC Zürich og Bo Henriksen i de kommende uger. Her skal klubben først møde PSV på udebane torsdag, hvorefter topholdet Young Boys venter i ligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer