Barcelona valgte i sommer at sende Luis Suárez til Atlético Madrid på en fri transfer, og det var en beslutning, som mange vurderede til at være en mindre kløgtig beslutning.
Og her halvvejs gennem sæsonen er situationen da også den, at Diego Simeones mandskab fører La Liga-tabllen relativt suveærnt. Og det er i høj grad takket være Luis Suárez, som med 12 scoringer i 15 kampe er den aktuelle topscorer i La Liga.
Suárez har været afgørende
I Barcelona er Luis Suárez blevet erstattet med Martin Braithwaite, og ifølge den spanske avis MARCA tåler den danske landsholdsangriber på ingen måde sammenligning med den uruguayanske målræv. Avisen peger således på, Atlético Madrid nu har syv point ned til Real Madrid og 10 point ned til Barcelona. Til trods for, at begge hold har spillet én kamp mere end Diego Simeones tropper.
– Real Madrid og Barça har tidligere på sæsonen slået Valencia, og Diego Simeones mandskab snublede heller ikke. I stedet vandt man overbevisende, selvom Valencia kom foran. Som det også skete på Mendizorroza og Ipurua (henholdsvis Alavés’ og Eibars hjemmebaner, red.) havde Luis Suárez en stor aktie i sejren. Ved stillingen 1-1 scorede han det mål, der bragte sit hold foran, kort inde i anden halvleg. Og dermed deler han førstepladsen på La Ligas topscorerliste med Youssef En-Nesyri, idet begge har scoret 12 mål.
– Og hvert eneste mål, som uruguayaneren scorer, er en kniv i hjertet på Barcelonas fans, som må tage et kig på Ronald Koemans startopstillinger, hvor de sammenligner holdets gamle angriber med Koemans aktuelle 9’er, Martin Braithwaite. Der er måske snarere tale om en analyse af den ‘gave’, som Suárez’ transfer var.
Overvældende statistikker
MARCA har sammenlignet Luis Suarez’ og Martin Braithwaites tal i La Liga i denne sæson, og her kommer den danske landsholdsangriber til kort.
– Sammenligningen er overvældende, og ikke udelukkende på grund af antallet af scoringer (Suárez har scoret 12 gange, Braithwaite to gange). Mens Suárez i gennemsnit skal bruge 92 minutter per mål, så bruger Braithwaite i gennemsnit 428 minutter per scoring.
Avisen peger desuden på, at Suárez kun bruger gennemsnitligt halvanden afslutning per mål, mens Braithwaite bruger 3,5 afslutninger per mål.
– Udover hvor tydelige disse statistikke er, så er der et andet ukvantificerbart element, som er tydeligt at se, hver eneste gang, Barça og Atlético spiller. Evnen til at score den slags mål, som kun Atlético-angriberen formår, samt den frygt, som han spreder i feltet… det kan slet ikke sammenlignes med den intimidering, som Martin Braithwaite genererer.
Luis Suárez scorede i alt 195 mål i 283 kampe for Barcelona, mens Martin Braithwaite indtil videre er noteret for syv scoringer i 34 kampe for den catalanske storklub.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
631 millioner kroner
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
