Brøndby-legenden Mogens Krogh scorer nyt job

Brøndby-ikonet Mogens Krogh skal fremover være cheftræner for Serie 1-holdet Hjørring, fortæller han til Tipsbladet.



464 kampe for Brøndby. 

60-årige Mogens Krogh kan se tilbage på en stor karriere som Superliga-keeper. 

Efter karrierestoppet har Krogh været i flere fodboldklubber i forskellge roller. 

Nu har Brøndby-legenden dog landet sig et nyt job på et noget andet niveau end Brøndby. 

Han skal nemlig være cheftræner for Serie 1-holdet Hjørring. Derudover kommer han til at agere cheftræner for U17-U19-årgangen.

– Det er jo en klub, som jeg har været i ad flere omgange. Det er en klub, som jeg er glad for at være i. Det var egentlig en no-brainer for mig, så jeg stadig har tilknytningen til fodbold. Jeg har det seneste års tid været i Bangsbo i et rigtig fint projekt med et U19-drengehold, som har været inde omkring KidsAid i årrække.

– Det var en rigtig god oplevelse med nogle drenge, der er et rigtig godt sted. Aftalen angående det forløb var, at det ville stoppe i sommer. Da muligheden kom med kombinationen med de unge og førsteholdet, så det var forholdsvist simpelt for mig at sige ja tak, siger Mogens Krogh til Tipsbladet. 

Hvad betyder det for dig at give noget tilbage til seriefodbolden?

– Det er en vigtig del af det. Det har jeg sagt fra første dag, da jeg kom tilbage til Vendsyssel, hvor det hele startede for mig. Jeg startede med at træne nogle målmænd i Hjørring, og det er en vigtig del at komme fra foreningslivet og få en karriere og give tilbage.

– Man kan måske være med til at flytte noget. Men det er frem for alt at arbejde med unge mennesker, der elsker fodbold som mig. Det betyder ekstremt meget. Selvom jeg er forbi en lang karriere og er godt oppe i årene, så elsker jeg stadig fodbold.

Artiklen fortsætter under billedet.

G9RKN8

Foto: Alamy

'Det skal endelig ikke ske på det her niveau'
Krogh ser frem til at være cheftræner for et seniorhold igen, selvom seriefodbold er en anden størrelse.

– Det bliver spændende. Jeg kan godt lide den del, og jeg har altid godt kunnet lide det. Det er jeg glad for, men samtidig skal jeg holde mig for øje, da jeg var cheftræner som en del af et karrierevalg, der var det divisionsfodbold, og nu er det seriefodbold. Jeg skal møde de unge mennesker, hvor de er. Man skal passe på med, at trænerens ambitioner ikke overstiger det, som man arbejder med.

– Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er og gøre alt, hvad jeg kan for, at de har en god oplevelse, når de kommer til træning. Jeg skal vide, at når man skal spille næste kamp, kan det være, at spillerne har et fritidsjob, som de ikke kan få flyttet, eller der er årsdag med kæresten eller et eller andet. Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er. Jeg vil stimulere dem med inspirerende træning, som, de synes, er sjovt.

Brøndby-legenden håber, at han kan komme til at være klubben i et godt stykke tid. 

– Jeg kan sagtens se, at det kan fortsætte i lang tid, da vi gerne vil have moderklubben og den professionelle afdeling til at arbejde endnu tættere sammen og integrere talenter. Så kan vi forhåbentlig nå til et sted, hvor vi kan rykke moderklubben til et niveau, hvor det er spændende for Vendsyssel FF at fortsætte deres del, hvis spillerne ikke kommer igennem nåleøjet. Så skal det være et fornuftigt niveau at spille på for reserverne, og så skal vi højere op end Serie 1.

Krogh har tidligere været en del af Hjørring-klubben som blandt andet U19-træner, og tilbage i 2022 måtte Brøndby-legenden hjælpe Hjørrings Serie 2-hold, da han måtte en tur i buret.

– Det skal endelig ikke ske på det her niveau. Jeg hjælper stadig Serie 4-holdet lidt, når de er i bekneb fmed målmænd, men jeg er blevet for gammel til at være med på Serie 1-niveau. De skyder for hårdt simpelthen, siger Mogens Krogh til Tipsbladet. 

10. august indleder Hjørrings Serie 1-hold sæsonen, når holdet skal besøge AaB.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Randers FC – AGF

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Danskerscoringerne væltede ind

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

– Det har man nok aldrig set før

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Dansk bomber i tårevædet afsked

Saver United-stjerne over

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Ny Liverpool-nedtur

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Stor derby-bøde til FC København

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn