464 kampe for Brøndby.
60-årige Mogens Krogh kan se tilbage på en stor karriere som Superliga-keeper.
Efter karrierestoppet har Krogh været i flere fodboldklubber i forskellge roller.
Nu har Brøndby-legenden dog landet sig et nyt job på et noget andet niveau end Brøndby.
Han skal nemlig være cheftræner for Serie 1-holdet Hjørring. Derudover kommer han til at agere cheftræner for U17-U19-årgangen.
– Det er jo en klub, som jeg har været i ad flere omgange. Det er en klub, som jeg er glad for at være i. Det var egentlig en no-brainer for mig, så jeg stadig har tilknytningen til fodbold. Jeg har det seneste års tid været i Bangsbo i et rigtig fint projekt med et U19-drengehold, som har været inde omkring KidsAid i årrække.
– Det var en rigtig god oplevelse med nogle drenge, der er et rigtig godt sted. Aftalen angående det forløb var, at det ville stoppe i sommer. Da muligheden kom med kombinationen med de unge og førsteholdet, så det var forholdsvist simpelt for mig at sige ja tak, siger Mogens Krogh til Tipsbladet.
Hvad betyder det for dig at give noget tilbage til seriefodbolden?
– Det er en vigtig del af det. Det har jeg sagt fra første dag, da jeg kom tilbage til Vendsyssel, hvor det hele startede for mig. Jeg startede med at træne nogle målmænd i Hjørring, og det er en vigtig del at komme fra foreningslivet og få en karriere og give tilbage.
– Man kan måske være med til at flytte noget. Men det er frem for alt at arbejde med unge mennesker, der elsker fodbold som mig. Det betyder ekstremt meget. Selvom jeg er forbi en lang karriere og er godt oppe i årene, så elsker jeg stadig fodbold.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Det skal endelig ikke ske på det her niveau'
Krogh ser frem til at være cheftræner for et seniorhold igen, selvom seriefodbold er en anden størrelse.
– Det bliver spændende. Jeg kan godt lide den del, og jeg har altid godt kunnet lide det. Det er jeg glad for, men samtidig skal jeg holde mig for øje, da jeg var cheftræner som en del af et karrierevalg, der var det divisionsfodbold, og nu er det seriefodbold. Jeg skal møde de unge mennesker, hvor de er. Man skal passe på med, at trænerens ambitioner ikke overstiger det, som man arbejder med.
– Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er og gøre alt, hvad jeg kan for, at de har en god oplevelse, når de kommer til træning. Jeg skal vide, at når man skal spille næste kamp, kan det være, at spillerne har et fritidsjob, som de ikke kan få flyttet, eller der er årsdag med kæresten eller et eller andet. Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er. Jeg vil stimulere dem med inspirerende træning, som, de synes, er sjovt.
Brøndby-legenden håber, at han kan komme til at være klubben i et godt stykke tid.
– Jeg kan sagtens se, at det kan fortsætte i lang tid, da vi gerne vil have moderklubben og den professionelle afdeling til at arbejde endnu tættere sammen og integrere talenter. Så kan vi forhåbentlig nå til et sted, hvor vi kan rykke moderklubben til et niveau, hvor det er spændende for Vendsyssel FF at fortsætte deres del, hvis spillerne ikke kommer igennem nåleøjet. Så skal det være et fornuftigt niveau at spille på for reserverne, og så skal vi højere op end Serie 1.
– Det skal endelig ikke ske på det her niveau. Jeg hjælper stadig Serie 4-holdet lidt, når de er i bekneb fmed målmænd, men jeg er blevet for gammel til at være med på Serie 1-niveau. De skyder for hårdt simpelthen, siger Mogens Krogh til Tipsbladet.
10. august indleder Hjørrings Serie 1-hold sæsonen, når holdet skal besøge AaB.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
AVIS
Kan købes til spotpris
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
Medie: Betaler 11 millioner kroner
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Her er FCM’s mulige modstandere
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer