464 kampe for Brøndby.
60-årige Mogens Krogh kan se tilbage på en stor karriere som Superliga-keeper.
Efter karrierestoppet har Krogh været i flere fodboldklubber i forskellge roller.
Nu har Brøndby-legenden dog landet sig et nyt job på et noget andet niveau end Brøndby.
Han skal nemlig være cheftræner for Serie 1-holdet Hjørring. Derudover kommer han til at agere cheftræner for U17-U19-årgangen.
– Det er jo en klub, som jeg har været i ad flere omgange. Det er en klub, som jeg er glad for at være i. Det var egentlig en no-brainer for mig, så jeg stadig har tilknytningen til fodbold. Jeg har det seneste års tid været i Bangsbo i et rigtig fint projekt med et U19-drengehold, som har været inde omkring KidsAid i årrække.
– Det var en rigtig god oplevelse med nogle drenge, der er et rigtig godt sted. Aftalen angående det forløb var, at det ville stoppe i sommer. Da muligheden kom med kombinationen med de unge og førsteholdet, så det var forholdsvist simpelt for mig at sige ja tak, siger Mogens Krogh til Tipsbladet.
Hvad betyder det for dig at give noget tilbage til seriefodbolden?
– Det er en vigtig del af det. Det har jeg sagt fra første dag, da jeg kom tilbage til Vendsyssel, hvor det hele startede for mig. Jeg startede med at træne nogle målmænd i Hjørring, og det er en vigtig del at komme fra foreningslivet og få en karriere og give tilbage.
– Man kan måske være med til at flytte noget. Men det er frem for alt at arbejde med unge mennesker, der elsker fodbold som mig. Det betyder ekstremt meget. Selvom jeg er forbi en lang karriere og er godt oppe i årene, så elsker jeg stadig fodbold.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Det skal endelig ikke ske på det her niveau'
Krogh ser frem til at være cheftræner for et seniorhold igen, selvom seriefodbold er en anden størrelse.
– Det bliver spændende. Jeg kan godt lide den del, og jeg har altid godt kunnet lide det. Det er jeg glad for, men samtidig skal jeg holde mig for øje, da jeg var cheftræner som en del af et karrierevalg, der var det divisionsfodbold, og nu er det seriefodbold. Jeg skal møde de unge mennesker, hvor de er. Man skal passe på med, at trænerens ambitioner ikke overstiger det, som man arbejder med.
– Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er og gøre alt, hvad jeg kan for, at de har en god oplevelse, når de kommer til træning. Jeg skal vide, at når man skal spille næste kamp, kan det være, at spillerne har et fritidsjob, som de ikke kan få flyttet, eller der er årsdag med kæresten eller et eller andet. Det handler om at møde de unge mennesker, hvor de er. Jeg vil stimulere dem med inspirerende træning, som, de synes, er sjovt.
Brøndby-legenden håber, at han kan komme til at være klubben i et godt stykke tid.
– Jeg kan sagtens se, at det kan fortsætte i lang tid, da vi gerne vil have moderklubben og den professionelle afdeling til at arbejde endnu tættere sammen og integrere talenter. Så kan vi forhåbentlig nå til et sted, hvor vi kan rykke moderklubben til et niveau, hvor det er spændende for Vendsyssel FF at fortsætte deres del, hvis spillerne ikke kommer igennem nåleøjet. Så skal det være et fornuftigt niveau at spille på for reserverne, og så skal vi højere op end Serie 1.
– Det skal endelig ikke ske på det her niveau. Jeg hjælper stadig Serie 4-holdet lidt, når de er i bekneb fmed målmænd, men jeg er blevet for gammel til at være med på Serie 1-niveau. De skyder for hårdt simpelthen, siger Mogens Krogh til Tipsbladet.
10. august indleder Hjørrings Serie 1-hold sæsonen, når holdet skal besøge AaB.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE