Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Youssoufa Moukoko skuffede fælt i Ligue 1 i sidste sæson, fortæller fransk journalist til Tipsbladet.



Galt eller genialt?

FC København er tæt på at hente Dortmund-angriberen Youssoufa Moukoko, lød det onsdag fra Fabrizio Romano, og det er et indkøb, der ligner et stort gamble af Sune Smith-Nielsen.

20-årige Moukoko blev for nogle år siden regnet for et af verdens største talenter, men i den seneste tid er det gået ned ad bakke. I sidste sæson var Moukoko udlejet til Nice, og her formåede tyskeren slet ikke at overbevise.

– Han spillede ikke meget i Nice. Han spillede lidt i begyndelsen af sæsonen, men han var et gigantisk flop, siger den franske journalist Patrick Juillard til Tipsbladet.

Ifølge Juillard, der følger Nice tæt for Sport 365, var Moukoko en skuffelse i Ligue 1 nærmest fra dag ét.

– Han spillede lidt i Europa League, fordi efter den tredje eller fjerde kamp var der mange skader i Nice, så træneren så sig nødsaget til at bruge Moukoko i Europa, fordi han ville spare sine bedste spillere til Ligue 1. Men Moukoko havde ingen som helst indflydelse i de kampe. Det, der var ret skuffende ved Moukoko, var, at vi aldrig fik følelsen af, at han kunne tilpasse sig til Ligue 1, som er en meget fysisk liga, siger Juillard og fortsætter:

– Han virkede meget fraværende. Han virkede ikke til at gå op i holdet. Man så ham ikke kæmpe hårdt eller løbe den ekstra meter. Han var som et spøgelse, når man så Nices kampe. Han scorede kun to mål i 11 kampe i Ligue 1, og de kom begge i en 8-0-sejr over Saint-Etienne, og det var en ret mærkelig kamp, hvor alt gik ind.

Youssofa Moukoko havde et skuffende ophold i Nice (Foto: Alamy).

Forstår ikke Moukokos hype

Youssoufa Moukokos sidste optræden i Nice-trøjen fandt sted den 5. februar, hvorefter tyskeren varmede bænken i resten af sit ophold i Frankrig.

– I sidste ende tror jeg, at Nice stoppede med at bruge Moukoko fordi de havde været tvunget til at købe ham af Dortmund, hvis han opnåede flere kampe for dem. Der var en klausul. Det var årsagen til, at han slet ikke spillede til sidst.

– Men årsagen var også, at han slet ikke overbeviste i de første kampe i sæsonen. Jeg er nødt til at erkende, at han var et massivt flop i Nice, siger Patrick Juillard.

Moukoko blev ansat som et megatalent og Samuel Eto’o udråbte ham som Messis arvtager i Barcelona. Er du overrasket over, at han var dårlig i Nice?

– Ikke rigtig, for jeg tror, at det meste af hans omdømme kom igennem det faktum, at han var virkelig, virkelig ung, da han begyndte med at score mål. Ikke fordi, at han var virkelig god.

– Det mærkelige er, at han heller ikke var særligt overbevisende rent fysisk. Han er ikke særligt høj, han er ikke særligt stærk, han er ikke særligt hurtig, så jeg kan ikke forstå, hvorfor der har været så stor hype omkring den her spiller, siger Patrick Juillard.

Moukoko i duel med Denis Vavro, da Dortmund mødte FCK i Champions League (Foto: Alamy).

Superliga-skifte er ikke overraskende

Nu skal Youssofa Moukoko begå sig i Superligaen, og det var der næppe mange, der havde gættet på for nogle år siden. Patrick Juillard finder det dog ikke så mærkeligt.

– Jeg er ikke overrasket, for i Nice viste han ikke noget, der kunne give ham henvendelser fra England, Italien eller Spanien. Så nu må han tage til Danmark, uden at sige noget negativt om Danmark. Hvis han havde vist mere, så havde han måske fået henvendelser fra større ligaer end den danske. 

– Han skal vise meget mere for at være god nok til FC København, for det er en god klub, som vil vinde mesterskabet hvert eneste år. Han skal utvivlsomt vise meget mere, hvis han skal overbevise de danske fans og den danske presse.

Moukoko har trods alt opnået næsten 100 kampe for Dortmund i en ung alder. Ser du ikke en mulighed for, at han kan få forløst noget af sit potentiale i FC København?

– Han er ikke dårlig på bolden, synes jeg, i forhold til hans teknik. Men han bliver nødt til at vise mere. Han er nødt til at fokusere mere på holdet og på sin træning, og han skal løbe mere, lyder det fra Patrick Juillard, der ikke var begejstret for angrebstalentets mentalitet:

– Han forsvandt ud af holdet og han kunne ikke komme tilbage. Jeg synes, at han stoppede med at kæmpe for det alt for hurtigt.

Ifølge Sky Sport betaler FC København i omegnen af 37 millioner kroner for Youssofa Moukoko.

Tipsbladet har også talt med Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg om den kommende FC København-angriber. Læs om det her.







LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”