‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Blandt Brøndbys forsvarsspillere er der fuld tillid til, at Gavin Beavers på fredag kommer til at præstere godt i sin Superliga-debut.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det blev til tre ekstremt vigtige point for Brøndby IF i søndagens derby i Parken, men i sekunderne efter slutfløjtet endte det som bekendt også med, at både Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen blev præsenteret for røde kort.

I minutterne efter kampen pegede Brøndby-cheftræner Frederik Birk på, at Gavin Beaver formentlig ville få chancen, hvis det ikke lykkedes at appellere Thomas Mikkelsens røde kort.

Tirsdag afviste Fodboldens Disciplinærinstansen appellen, og onsdag bekræftede Frederik Birk så, at Gavin Beavers får chancen mod FC Nordsjælland fredag.

Men hvem er den 19-årige amerikanske keeper egentlig? Da Brøndby i slutningen af januar hentede Gavin Beakers i MLS-klubben Real Salt Lake City, lå det ikke i kortene, at teenageren skulle spille Superliga-fodbold allerede i dette forår.

Ifølge Rasmus Lauritsen er der dog fuld tillid til, at den relativt uprøvede Beavers kan levere en solid præstation mod FC Nordsjælland.

– Nu har jeg spillet med mange målmænd i den tid, jeg har været her, både med Mads (Hermansen, red), Patrick og Thomas. Jeg havde en venskabskamp med Gavin i vinter, hvor han gjorde det super godt, så der er fuld tillid til ham. Han er klar, og det er fedt. Han har været ude lidt, men han ser klar ud, så det bliver fedt for ham, siger Rasmus Lauritsen til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter onsdagens træning i Brøndby.

Den begrænsede rutine og de begrænsede relationer behøver ikke blive et problem, vurderer forsvarsspilleren.

– Nu er der jo nogen af os, der har spillet med ham før, og vi har jo trænet med ham. Han er super god til at kommunikere. For mig er samspillet det allervigtigste, og med kommunikationen løser man rigtigt mange ting. Der er han stærk, og han er en dygtig målmand. Det er jo heller ikke for sjov, at han er her, siger Rasmus Lauritsen og fortsætter:

– Det er jo bare super fedt for ham, at han får en chance, og han kommer til at gøre alt, hvad han kan, for at gribe den, og vi kommer til at gøre alt, hvad vi kan, for at hjælpe ham. Der er jo ikke noget, der skal gøres anderledes. Selvfølgelig skal han lige ind i nogle taktiske ting, men fodbold er jo ret simpelt i sidste ende, når kampen bliver fløjtet i gang. 

(Artiklen fortsætter under billedet)

Gavin Beavers i aktion for Real Salt Lake City i en MLS-kamp mod Sporting Kansas City sidste år (Foto: Alamy).

‘En stor dreng, som spiser op’

På grund af sin størrelse og sin nationalitet er Gavin Beavers blevet kaldt ‘Captain America’ af flere holdkammerater, og det kælenavn giver ganske fin mening, hvis du spørger Brøndby-anfører Jacob Rasmussen.

– Ja, det kan du godt kalde ham – er du sindssyg, mand, han er bygget godt, ikke? Det er en stor dreng, som spiser op, siger Jacob Rasmussen om den 196 centimeter høje Beavers.

For kaptajnen er det selvsagt vigtigt, at Brøndbys forsvarsspillere og Gavin Beavers i denne uge får lært hinanden godt at kende på træningsbanen.

– Jeg tror, at det for os bliver noget af det samme som i de andre kampe. Det der med, at du har et forsvar og en målmand, der har nogle relationer. Det er nok det, der kommer til at blive den store forskel, at vi får en keeper på mål, som ikke har spillet så mange kampe, og som ikke har spillet så mange kampe sammen med alle os andre. Så det handler om, at vi til træning får det optimale ud af det, og får lært hinanden at kende, og så tager vi den derfra, siger Jacob Rasmussen og fortsætter:

– Ud fra det, jeg har set fra Gavin indtil videre, så lover det godt. Nu får han nok højst sandsynligt sin chance på fredag. Gavin er en god keeper, og det er noget, vi føler os trygge ved alle sammen, så det skal nok blive godt. 

Hvad er han for en type?

– Fed fyr! Dejligt lige på og med en masse gåpåmod. Jeg tror ikke, at der er nogen, der vil sige, at de ikke holder af Gavin, lyder det fra Jacob Rasmussen, der ikke nødvendigvis har tænkt sig at være endnu mere verbal fredag, blot fordi der er en debutant mellem stængerne.

– Jeg føler, at jeg kommunikerer meget, uanset hvem jeg spiller sammen med, så det kan også være, at jeg skal prøve at skrue lidt ned måske. Det kan jo i begge retninger. Jeg prøver jo at hjælpe Gavin så meget som overhovedet muligt, men nogle gange er det måske også en fin idé bare at lade ham gøre det, som han nu engang skal gøre, og ikke skrue op og lave alt muligt ekstra, fordi man skal have en ny målmand, men i stedet finde noget ro i, at vi alle sammen ved, at han er en god keeper.  

‘Han er virkelig et monster’

En anden af dem, der fredag skal arbejde tæt sammen med Gavin Beavers, er Jordi Vanlerberghe, som har fået et rigtigt godt indtryk af sin amerikanske holdkammerat.

– Jeg kan virkeligt godt lide ham. Han er 19 år, men han er virkelig et monster. Jeg var ikke lige så høj og stor som ham, da jeg var 19 år. Han har også virkeligt meget selvtillid. Nu er det op til ham at tage chancen, og vi bakker fuldstændigt op om ham, siger Jordi Vanlerberghe.

Ifølge belgieren er Gavin Beavers en målmand med flere forskellige kvaliteter.

– Han er der verbalt. Han står og coacher os, måske også for at holde sig selv fokuseret i kampen. Han er ret høj og han har et ret stort vingefang, så jeg mener virkelig, at han har masser af potentiale. Men selvfølgelig er han kun 19 år, så vi må se, hvordan han gør det, men som hold har vi fuld tillid til, at han kommer til at gøre det godt på fredag, lyder det afslutningsvist fra Jordi Vanlerberghe.

Det er fredag klokken 19.00, at Gavin Beavers forventes at få sin Superliga-debut, når Brøndby og FC Nordsjælland brager sammen på Brøndby Stadion.


 


 





Vildt pokerspil om kæmpetransfer



LIVE

TransferLIVE: Her er Ricardo Moniz’ nye job


Hvem trækker BIF og SIF i Conference League?

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Jagter dansk målræv


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Hvem trækker FC København i CL-kvalifikationen?

Thomas Frank var et emne i storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Nu går de all-in på Højlund

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Sergio Ramos spolerer Inter-fest


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk



De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Superliga-spiller tiltalt for grov vold


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Chokerstatning for Thomas Frank?

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Afsløring: Scoop – dansk klub kaprer trænertalent

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam



Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Nu bekræfter FCK

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kaoskamp ved klub-VM

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?



FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år