‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Blandt Brøndbys forsvarsspillere er der fuld tillid til, at Gavin Beavers på fredag kommer til at præstere godt i sin Superliga-debut.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det blev til tre ekstremt vigtige point for Brøndby IF i søndagens derby i Parken, men i sekunderne efter slutfløjtet endte det som bekendt også med, at både Patrick Pentz og Thomas Mikkelsen blev præsenteret for røde kort.

I minutterne efter kampen pegede Brøndby-cheftræner Frederik Birk på, at Gavin Beaver formentlig ville få chancen, hvis det ikke lykkedes at appellere Thomas Mikkelsens røde kort.

Tirsdag afviste Fodboldens Disciplinærinstansen appellen, og onsdag bekræftede Frederik Birk så, at Gavin Beavers får chancen mod FC Nordsjælland fredag.

Men hvem er den 19-årige amerikanske keeper egentlig? Da Brøndby i slutningen af januar hentede Gavin Beakers i MLS-klubben Real Salt Lake City, lå det ikke i kortene, at teenageren skulle spille Superliga-fodbold allerede i dette forår.

Ifølge Rasmus Lauritsen er der dog fuld tillid til, at den relativt uprøvede Beavers kan levere en solid præstation mod FC Nordsjælland.

– Nu har jeg spillet med mange målmænd i den tid, jeg har været her, både med Mads (Hermansen, red), Patrick og Thomas. Jeg havde en venskabskamp med Gavin i vinter, hvor han gjorde det super godt, så der er fuld tillid til ham. Han er klar, og det er fedt. Han har været ude lidt, men han ser klar ud, så det bliver fedt for ham, siger Rasmus Lauritsen til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter onsdagens træning i Brøndby.

Den begrænsede rutine og de begrænsede relationer behøver ikke blive et problem, vurderer forsvarsspilleren.

– Nu er der jo nogen af os, der har spillet med ham før, og vi har jo trænet med ham. Han er super god til at kommunikere. For mig er samspillet det allervigtigste, og med kommunikationen løser man rigtigt mange ting. Der er han stærk, og han er en dygtig målmand. Det er jo heller ikke for sjov, at han er her, siger Rasmus Lauritsen og fortsætter:

– Det er jo bare super fedt for ham, at han får en chance, og han kommer til at gøre alt, hvad han kan, for at gribe den, og vi kommer til at gøre alt, hvad vi kan, for at hjælpe ham. Der er jo ikke noget, der skal gøres anderledes. Selvfølgelig skal han lige ind i nogle taktiske ting, men fodbold er jo ret simpelt i sidste ende, når kampen bliver fløjtet i gang. 

(Artiklen fortsætter under billedet)

Gavin Beavers i aktion for Real Salt Lake City i en MLS-kamp mod Sporting Kansas City sidste år (Foto: Alamy).

‘En stor dreng, som spiser op’

På grund af sin størrelse og sin nationalitet er Gavin Beavers blevet kaldt ‘Captain America’ af flere holdkammerater, og det kælenavn giver ganske fin mening, hvis du spørger Brøndby-anfører Jacob Rasmussen.

– Ja, det kan du godt kalde ham – er du sindssyg, mand, han er bygget godt, ikke? Det er en stor dreng, som spiser op, siger Jacob Rasmussen om den 196 centimeter høje Beavers.

For kaptajnen er det selvsagt vigtigt, at Brøndbys forsvarsspillere og Gavin Beavers i denne uge får lært hinanden godt at kende på træningsbanen.

– Jeg tror, at det for os bliver noget af det samme som i de andre kampe. Det der med, at du har et forsvar og en målmand, der har nogle relationer. Det er nok det, der kommer til at blive den store forskel, at vi får en keeper på mål, som ikke har spillet så mange kampe, og som ikke har spillet så mange kampe sammen med alle os andre. Så det handler om, at vi til træning får det optimale ud af det, og får lært hinanden at kende, og så tager vi den derfra, siger Jacob Rasmussen og fortsætter:

– Ud fra det, jeg har set fra Gavin indtil videre, så lover det godt. Nu får han nok højst sandsynligt sin chance på fredag. Gavin er en god keeper, og det er noget, vi føler os trygge ved alle sammen, så det skal nok blive godt. 

Hvad er han for en type?

– Fed fyr! Dejligt lige på og med en masse gåpåmod. Jeg tror ikke, at der er nogen, der vil sige, at de ikke holder af Gavin, lyder det fra Jacob Rasmussen, der ikke nødvendigvis har tænkt sig at være endnu mere verbal fredag, blot fordi der er en debutant mellem stængerne.

– Jeg føler, at jeg kommunikerer meget, uanset hvem jeg spiller sammen med, så det kan også være, at jeg skal prøve at skrue lidt ned måske. Det kan jo i begge retninger. Jeg prøver jo at hjælpe Gavin så meget som overhovedet muligt, men nogle gange er det måske også en fin idé bare at lade ham gøre det, som han nu engang skal gøre, og ikke skrue op og lave alt muligt ekstra, fordi man skal have en ny målmand, men i stedet finde noget ro i, at vi alle sammen ved, at han er en god keeper.  

‘Han er virkelig et monster’

En anden af dem, der fredag skal arbejde tæt sammen med Gavin Beavers, er Jordi Vanlerberghe, som har fået et rigtigt godt indtryk af sin amerikanske holdkammerat.

– Jeg kan virkeligt godt lide ham. Han er 19 år, men han er virkelig et monster. Jeg var ikke lige så høj og stor som ham, da jeg var 19 år. Han har også virkeligt meget selvtillid. Nu er det op til ham at tage chancen, og vi bakker fuldstændigt op om ham, siger Jordi Vanlerberghe.

Ifølge belgieren er Gavin Beavers en målmand med flere forskellige kvaliteter.

– Han er der verbalt. Han står og coacher os, måske også for at holde sig selv fokuseret i kampen. Han er ret høj og han har et ret stort vingefang, så jeg mener virkelig, at han har masser af potentiale. Men selvfølgelig er han kun 19 år, så vi må se, hvordan han gør det, men som hold har vi fuld tillid til, at han kommer til at gøre det godt på fredag, lyder det afslutningsvist fra Jordi Vanlerberghe.

Det er fredag klokken 19.00, at Gavin Beavers forventes at få sin Superliga-debut, når Brøndby og FC Nordsjælland brager sammen på Brøndby Stadion.


 


 





Fodbold1 LIVE

LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

FC København skriver kontrakt med juvel



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Vil have ham væk fra FC København

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Var direkte fra træningsbanen

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Mileta Rajovic i stor optur

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Han er Eriksen og co’s nye træner

I svime: Som en ny spiller

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp