Chelsea kan for anden gang i klubbens historie kalde sig verdensmester.
Søndag aften dansk tid tog klubben fra London nemlig en overbevisende sejr over Champions League-vinderne fra Paris Saint-Germain i finalen ved VM for klubhold.
Foran blandt andre den amerikanske præsident, Donald Trump, vandt englænderne med 3-0 på MetLife Stadium i New Jersey.
Den danske målmand Filip Jørgensen sad på bænken for Chelsea kampen igennem.
Finalen var kulminationen på et klub-VM, der af flere årsager har været voldsomt omdiskuteret.
Præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino, har gjort turneringen til sit eget helt store prestigeprojekt, hvilket blandt andet symboliseres ved, at hans navn er indgraveret to steder på VM-trofæet.
Turneringen, som er blevet udvidet til 32 hold og nu varer i en måned, har fået kritik for at være meningsløs og opslidende for spillerne, som i forvejen er hårdt spændt for.
Desuden har Infantino haft svært ved at sælge både billetter og tv-rettigheder til turneringen. Alligevel kaldte han lørdag turneringen for en kæmpe succes. Det er formentlig ikke alle, der er enige i den betragtning.
Finalen var dog ganske storslået på det imponerende NFL-stadion i New Jersey, men spænding blev der ikke meget af.
Chelsea overfaldt PSG fra første fløjt, og Cole Palmer havde indstillet støvlerne korrekt. To gange på under ti minutter midt i første halvleg sparkede han bolden fladt i nettet helt ude ved den ene stolpe og sendte Chelsea på sejrskurs.
Nyindkøbet Joao Pedro, som er stødt til Chelsea undervejs i VM-turneringen, gjorde det til 3-0, da han efter 43 minutter løb dybt i feltet og tippede bolden over hovedet på PSG-keeper Gianluigi Donnarumma.
PSG havde nogle udmærkede chancer, og særligt Désiré Doué vil formentlig ærgre sig over, at han ikke kom på måltavlen.
Men finalen var blottet for spænding i anden halvleg, hvor Chelsea uden problemer kørte sejren i hus mod franskmændene, som ellers har været sprudlende i den nu endeligt afsluttede klubsæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
Panama – Kroatien
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE