Christian Eriksen færdig – fem bud på ny klub

Tipsbladet kommer her med fem bud på Christian Eriksens næste destination, efter det kom frem mandag via Fabrizio Romano, at danskeren ikke får forlænget sin aftale i Manchester United.



Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte.

Fabrizio Romano melder mandag formiddag, at den danske midtbanemaestro ikke får forlænget sin aftale, som udløber til sommer.

Derfor har Tipsbladet kigget ind i hvilke muligheder, der kan være relevante for danskeren, når han til sommer skal vælge sin næste klub. Mange af dem bærer præg af, at han både økonomisk og sportsligt skal gå på kompromis.

Herunder vores fem bud:

Brentford
En genforening med Thomas Frank i klubben, hvor karrieren kom tilbage på skinner efter hjertestoppet i 2021, giver umiddelbart rigtig god mening. Det vil være et skridt ned både sportsligt og økonomisk, men han vil vende retur til rollen som kæmpestjerne i en klub, som han ved, han kan præstere i.

Christian Eriksen spillede et halvt år i Brentford, hvor han viste hele verden, at han fortsat havde niveau til at spille på øverste hylde.

OB
Hvis Christian Eriksen skal tage et valg med hjertet og sende Fyn på en lyserød sky, så skal han vælge OB. Han nåede aldrig at få debut på klubbens førstehold, før han drog til Ajax, og spørgsmålet er, om vi nogensinde får ham at se i en Superliga-kamp. Hvis det sker, er OB en mulighed.

Norwich
Den engelske traditionsklub har en forkærlighed for danskere, og med Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm i spidsen, er det ikke usandsynligt, de kommer til at gå efter Christian Eriksen. ‘Guld-Glen’ har kendt Eriksen siden 2007, for det var Riddersholm, der dengang gav ham debut på U17-landsholdet.

Ajax
Brian Laudrup, Peter Schmeichel og alverdens eksperter har peget på Ajax, som det mest oplagte valg for Christian Eriksen. Han kender klubben og kan vende tilbage til en organisation, der har reddet de sidste par stormfulde år af sig. Han vil kunne nyde et par rigtig gode år i Ajax, der vil vinde mesterskaber og gøre sig gældende i Europa, og det har Eriksen fortsats niveau til.

Christian Eriksen storspillede i Ajax, hvilket sikrede ham et skifte til Tottenham.

Wolfsburg
Efter Peter Christiansens tiltræden som klubbens nye sportsdirektør, er både Mads Roerslev og Andreas Skov Olsen blevet hentet til. Det ville uden tvivl være interessant for Christian Eriksen at blive forenet med sine landsholdskammerater, men det kræver også, at Eriksen skal være klar på at gå en smule ned i løn, hvis Wolfsburg skal blive en realitet, men ‘PC’ har tidligere vist sig god ved forhandlingsbordet.

Fotos: Alamy.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Angriber meldes tæt på



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Højlund roser FC Københavns fans

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil

FC København byder på kantspiller

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Kommer til AGF efter monstersæson

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1