Christian Eriksen færdig – fem bud på ny klub

Tipsbladet kommer her med fem bud på Christian Eriksens næste destination, efter det kom frem mandag via Fabrizio Romano, at danskeren ikke får forlænget sin aftale i Manchester United.



Christian Eriksens dage i Manchester United ser ud til at være talte.

Fabrizio Romano melder mandag formiddag, at den danske midtbanemaestro ikke får forlænget sin aftale, som udløber til sommer.

Derfor har Tipsbladet kigget ind i hvilke muligheder, der kan være relevante for danskeren, når han til sommer skal vælge sin næste klub. Mange af dem bærer præg af, at han både økonomisk og sportsligt skal gå på kompromis.

Herunder vores fem bud:

Brentford
En genforening med Thomas Frank i klubben, hvor karrieren kom tilbage på skinner efter hjertestoppet i 2021, giver umiddelbart rigtig god mening. Det vil være et skridt ned både sportsligt og økonomisk, men han vil vende retur til rollen som kæmpestjerne i en klub, som han ved, han kan præstere i.

Christian Eriksen spillede et halvt år i Brentford, hvor han viste hele verden, at han fortsat havde niveau til at spille på øverste hylde.

OB
Hvis Christian Eriksen skal tage et valg med hjertet og sende Fyn på en lyserød sky, så skal han vælge OB. Han nåede aldrig at få debut på klubbens førstehold, før han drog til Ajax, og spørgsmålet er, om vi nogensinde får ham at se i en Superliga-kamp. Hvis det sker, er OB en mulighed.

Norwich
Den engelske traditionsklub har en forkærlighed for danskere, og med Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm i spidsen, er det ikke usandsynligt, de kommer til at gå efter Christian Eriksen. ‘Guld-Glen’ har kendt Eriksen siden 2007, for det var Riddersholm, der dengang gav ham debut på U17-landsholdet.

Ajax
Brian Laudrup, Peter Schmeichel og alverdens eksperter har peget på Ajax, som det mest oplagte valg for Christian Eriksen. Han kender klubben og kan vende tilbage til en organisation, der har reddet de sidste par stormfulde år af sig. Han vil kunne nyde et par rigtig gode år i Ajax, der vil vinde mesterskaber og gøre sig gældende i Europa, og det har Eriksen fortsats niveau til.

Christian Eriksen storspillede i Ajax, hvilket sikrede ham et skifte til Tottenham.

Wolfsburg
Efter Peter Christiansens tiltræden som klubbens nye sportsdirektør, er både Mads Roerslev og Andreas Skov Olsen blevet hentet til. Det ville uden tvivl være interessant for Christian Eriksen at blive forenet med sine landsholdskammerater, men det kræver også, at Eriksen skal være klar på at gå en smule ned i løn, hvis Wolfsburg skal blive en realitet, men ‘PC’ har tidligere vist sig god ved forhandlingsbordet.

Fotos: Alamy.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Danmark – Nordmakedonien

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘FC København var en mulighed’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Helt på røven over Victor Froholdt

Danske stjerner kan være fortid

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Det er Neestrups tre største fejl

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Nu flytter anfører til Danmark

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Brøndby-handel er kollapset

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

FC København jagter Neestrup-erstatning

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller