ÅRHUS (Tipsbladet): AGF’s nye fodbolddirektør Carsten V. Jensen bruger efter eget udsagn meget tid på at lære og sætte sig ind i, hvad den århusianske traditionsklub og dens spillere og ansatte præcis indeholder.
Og her få dage inde i jobbet er ‘CV’ lovligt undskyldt, hvis der bliver byttet rundt på et navn og en forkortelse eller to, mens den ny AGF-chef med et smil konstaterer, at han nu har fået en computer.
På den måde er de første dage på et nyt job ikke så meget anderledes, når man er ny fodbolddirektør, end det er for så mange andre, der starter på en ny arbejdsplads.
Men hverdagen kommer uundgåeligt buldrende i dette job, og i AGF er noget af det, der står og blinker både internt og hos medier og fans, hvad der skal ske med Patrick Mortensen og Jesper Hansens virke i AGF.
Læs Patrick Mortensens spøgefulde reaktion, da Carsten V. Jensen blev præsenteret som ny leder i AGF
De to erfarne Superliga-profiler har kontraktudløb til sommer, og nu er der altså en ny mand, der sammen med de to AGF’ere og deres bagland skal finde ud af, om samarbejdet skal fortsætte efter 30. juni, og hvordan det i så fald skal skrues sammen.
– Planen er den, at jeg lige tog dem begge til side i går, hvor jeg sagde, at det nu ligger på mit bord, og at I herfra skal kigge på mig i forhold til at få ført de samtaler igennem. Så må vi se, hvor det ender ud. Jeg kommer ikke til at afsløre noget her, men jeg har selvfølgelig mine idéer, siger Carsten V. Jensen, da han fredag middag mødes med en række journalister efter AGF’s formiddagstræning.
Uden at aldersdiskriminere kan man nøgternt konstatere, at Patrick Mortensen og Jesper Hansen er to af de ældste spillere med fast plads i en Superliga-topklub i denne sæson. Og fødselsdatoen er ikke noget, der i sig selv udelukker de to profiler fra at spille i AGF efter sommerferien.
– Jeg har set gode spillere er ældre. Jeg har arbejdet med en målmand, der er ældre. Så nej, det er det [et problem med alderen] ikke. Det er jo først og fremmest om, hvad du er i stand til at præstere for AGF. Det er det eneste, der tæller, siger Carsten V. Jensen.
Jesper Hansen og Patrick Mortensen har spillet fast i denne sæson og har henholdsvis flest clean sheets i ligaen og en fremtrædende plads på topscorerlisten at se tilbage på i efterårssæsonen.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW