Dårligt nyt for Riemer: Tre danske profiler skadet

Kasper Dolberg misser lørdagens ligakamp for Ajax, mens Andreas Skov Olsen og Rasmus Nissen også sidder ude.



Landstræner Brian Riemer skal granske listen med landsholdsemner en ekstra gang, inden han tirsdag udtager sin trup til VM-kvalifikationskampene mod Belarus og Grækenland 9. og 12. oktober.

Tre af hans spillere meldes ude af kampe i denne weekend på grund af skader. Det drejer sig om Kasper Dolberg, Andreas Skov Olsen og Rasmus Nissen Kristensen.

I weekenden blev Ajax-angriberen Kasper Dolberg skiftet ud i pausen af storkampen mod PSV Eindhoven med en skade, og torsdag skriver det store hollandske fodboldmedie Voetbal International, at Dolberg står foran en kamppause.

Det er en skade i maveregionen, der driller danskeren, og han kommer med sikkerhed ikke til at være med i lørdagens ligakamp mod Breda.

Mediet skriver også, at Ajax snart forventes at have en mere præcis prognose for Dolbergs skade.

Andreas Skov Olsen må også betragtes som tvivlsom til landskampene, idet han også døjer med en skade efter at være blevet udskiftet i weekenden.

Torsdag siger Wolfsburg-træner Paul Simonis på et pressemøde, at Skov Olsen ikke er med i lørdagens hjemmekamp mod RB Leipzig i Bundesligaen. Det samme gælder i øvrigt Jesper Lindstrøm.

Heller ikke landsholdsbacken Rasmus Nissen Kristensen kommer i aktion lørdag for Eintracht Frankfurt på grund af en skade.

Det bekræftede Frankfurt-træner Dino Toppmöller på et pressemøde torsdag.

– Rasmus Kristensen er ikke en mulighed til lørdagens kamp, siger Dino Toppmöller.

Dolberg startede inde 5. september, da Danmark delte med Skotland, mens han tre dage senere var bænket i 3-0-sejren ude over Grækenland. Silkeborgenseren har spillet 56 landskampe og scoret 12 mål.

Et omvendt scenarie gjorde sig gældende for Skov Olsen. Han var bænket mod skotterne, mens han startede inde i Athen. Kantspilleren har scoret otte mål i 40 landskampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen