Dansk dynamit: Dolberg og Dreyer stråler i Belgien

Anders Dreyer og Kasper Dolberg har brændt banen af i Belgien i denne sæson. Her kigger Tipsbladet nærmere på deres præstationer.



I 1980’erne var Anderlecht en danskerkoloni. I en overgang rådede den belgiske storklub over landsholdsspillerne Per Frimann, Morten Olsen, Kenneth Brylle og Henrik Andersen. 

Nu er det i den grad en danskerklub igen. Jesper Fredberg og Mikkel Hemmersam bestrider lederstillinger i klubben. Brian Riemer er cheftræner. Og Kasper Schmeichel, Thomas Delaney, Kasper Dolberg og Anders Dreyer er profiler på holdet.

Og navnligt Dolberg og Dreyer har udmærket sig som to af Anderlechts helt store stjerner i denne sæson.

Tipsbladet er – sammen med Opta – dykket ned i tallene for at se nærmere på de to danske offensivprofiler. 

Knivkarpe Kasper Dolberg
Kasper Dolberg, 26 år, har efter et par svære sæsoner i fransk, spansk og tysk fodbold virkelig fundet formen for Anderlecht i denne sæson. 

– Jeg er godt klar over, at jeg ikke har præsteret, som jeg kunne, og det er med til, at jeg nyder det ekstra meget nu. Jeg føler mig godt tilpas og værdsat, og det er fedt, sagde angriberen i landsholdslejre i november.

Med 10 mål i 17 kampe er han nummer fem på topscorerlisten i Jupiler Pro League, og ikke nok med det, så har han vist sig utrolig effektiv. Dolberg har nemlig “kun” haft 35 afslutninger, og det betyder, at han har scoret på hele 28,6 procent af sine skud.

Det er næstbedst i Jupiler Pro League, kun overgået af danske Nicolas Madsen fra KVC Westerlo, som scorer på utrolige 38,9 procent af sine skud.

Dolberg er desuden også næstbedst i statistikken "expected goals pr. afslutning". Med andre ord afslutter han fra rigtig, rigtig gode positioner på banen – endnu et bevis på den danske angribers forrygende målnæse i sæsonen.

Herunder kan du også se, hvorfra Dolbergs afslutninger er kommet. De røde cirkler markerer scoringer, og langt størstedelen af dem er kommet fra farlige positioner.

Sk__rmbillede_2023-12-22_kl._11.31.42


Langskudskongen Anders Dreyer
Selvom Kasper Dolberg har scoret 10 mål, er han ikke Anderlechts topscorer. Den ære tilfalder Anders Dreyer med 11 fuldtræffere.

Og ligesom Dolberg har Dreyer været en yderst effektiv herre i løbet af efteråret. Danskerens 11 mål er sat ind på blot 45 afslutninger. Dermed har han scoret på 24,4 procent af sine skud, hvilket er sjettebedst i Jupiler Pro League.

Til gengæld adskiller Dreyer sig fra sin danske angriberkollega på ét punkt.

Mens Kasper Dolberg – som man kan se i grafikken ovenfor – nærmest udelukkende afslutter fra farlige positioner, skyder Anders Dreyer mere fra distancen. Og med god succes. Han har således scoret tre mål på afslutninger uden for feltet, hvilket er næstflest i Jupiler Pro League.

Det viser sig også, når det kommer til expected goals. Anders Dreyer burde ifølge expected goals have scoret 6,6 mål i sæsonen, men har alså overpræsteret med 4,4 mål. Kun én anden – Mohammed Amoura fra Union Saint-Gilloise – har overpræsteret mere i forhold til expected goals. 

Herunder kan du se en grafik af, hvor Dreyers afslutninger kommer fra. Igen er de røde cirkler afslutninger, der er endt med mål. 

Sk__rmbillede_2023-12-22_kl._11.31.42

Med den farlige danske duo i front – og Thomas Delaney på midtbanen samt Kasper Schmeichel i målet – har det også været en ganske fin sæson resultatmæssigt for Anderlecht.

Brian Riemers mandskab er efter 18 spillerunder på en flot andenplads. Hvis klubben fastholder sin placering resten af sæsonen, vil det være dens bedste placering siden 2016/17-sæsonen, hvor Anderlecht vandt mesterskabet. 

Al data er fra Opta og opdateret per 21. december, 2023. 





Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub



LIVE

TransferLIVE: Brøndby præsenterer ny spiller


Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Pelle Mattsson har tysk bejler

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Her er Nicolai Boilesens nye job


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Sådan går det FC København i Superligaen

Betaler formue for norsk stortalent



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Tysk træner til Brøndby IF

Mainz raser: Nu går de rettens vej


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Spærrer øjnene op over Zorniger

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Lyngby henter Superliga-kending

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Afslører danskers rekordtransfer

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander



Newcastle er rasende på Liverpool

Sønderjyske – AGF

Afslører detaljer fra drømmetransfer

FC Midtjylland – OB

Han får sit store Superliga-gennembrud


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Forventer salg af Superliga-profil

Han er på rampen i AGF

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Viborg FF – FC København

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København



FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar

Foreslår storklub: Hent denne Superliga-stjerne



Transfer-bonanza: Nu jagter de ny stjerne

Kedelig kampstart i Tirana

Utilfreds med Brøndby-tid