Dansk klub lander markant aftale med Carlsberg

2. divisionsklubben AB har indgået en historisk sponsoraftale med Carlsberg som et af de tunge lodder på vægtskålen.



2. divisonsklubben AB har landet et historisk stort trøjesponsorat, og med i aftalen er et brand, de fleste kender særdeles godt – ikke mindst fra de festlige lejligheder her i tilværelsen.

Bryggerigiganten Carlsberg bliver i den kommende sæson trøjesponsor i AB sammen med Unisport, der vil pryde bagsiden af den grønne trøje.

De globale teknologi-innovatører Datum, Myriad360 og Plane tilslutter sig som partnerbrands, og til sammen udgør det en historisk sponsoraftale for AB i 2. division.

– Det er den største aftale i AB siden dengang, vi spillede i Superligaen, fortæller Sofie Brandi Petersen, der er administrerende direktør i AB, til Tipsbladet.

Vil tilbage til toppen af dansk fodbold

Gladsaxe-klubben rykkede ud af Superligaen i 2004 og har lige siden høstet en tilværelse i divisionerne, så der er tale om det største trøjesponsorat i mere end 20 år i AB.

De økonomiske betingelser i aftalen er naturligvis fortrolige, men nogle af pengene kommer altså fra Carlsberg, der i hele 22 år var hovedsponsor i FC København og havde sit navn på klubbens trøje. Nu har ølproducenten kastet kærligheden på AB, der går benhårdt efter at rykke op i 1. division i den kommende sæson.

– Vi er utrolig stolte over at have Carlsberg på vores trøje i denne sæson og endnu mere glade for, at de bliver en aktiv partner i vores arbejde med at skabe en fantastisk kampdag for fans og sponsorer på Gladsaxe Stadion. Vi er på en rejse tilbage til toppen og at have så stærkt et brand tilslutte os er endnu et bevis på, at vi er på rette vej, siger Sofie Brandi Petersen.

AB-direktøren skal nu være med til at sikre, at pengene i den historiske aftale bliver brugt fornuftigt.

– Fansene kan forvente at se investeringer, der styrker klubben både på- og uden for banen, lyder det.

AB indleder sæsonen lørdag eftermiddag med et opgør på udebane mod Ishøj. Den mangeårige Superliga-profil Marc Dal Hende gør comeback for Gladsaxe-klubben i den kamp – han er denne sommer vendt hjem til AB.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

17-årig som starter? ‘Super spændende’



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Så meget kræver Ajax for Gaaei