BRØNDBY (Tipsbladet): Han nåede blot at spille 11 kampe for AGF‘s førstehold, inden han røg til RB Salzburg som 17-årig.
Nu er Adam Daghim at finde i Bundesligaen, hvor U21-landsholdsprofilen er en del af den store danskerkoloni i Wolfsburg.
I forbindelse med tirsdagens landsholdsudtagelse hos DBU blev Adam Daghim også bragt på banen af landstræner Brian Riemer, der i forlængelse af et spørgsmål om Mohamed Daramy selv ønskede at fremhæve Daghim, som i denne sæson er udlejet til Wolfsburg fra RB Salzburg.
– I samme moment vil jeg gerne have lov til at nævne Adam Daghim, som jeg også så i Wolfsburg (Riemer besøgte Eriksen, red.), og som jeg selvfølgelig også har fulgt i Salzburg. Virkelig, virkelig spændende spiller, som har noget af det, som jeg synes, at vi ikke har så meget af omkring det danske landshold, og det er fart.
– Han er Bundesligaens hurtigste spiller. Det tror jeg i hvert fald, han er målt til. Det må I lige tjekke op på, men det er jeg ret sikker på. Men han er i hvert fald lynende hurtig, og det er jo noget af det, som vi ved er en super, super vigtig ting at have, specielt også for at give plads til vores dygtige mellemrumsspillere.
– Det er noget, som vi skal have på holdet, og det glæder mig at se, at sådan en som ham er på vej fremad også, lød det her fra Brian Riemer.
På Bundesligaens hjemmeside står Adam Daghim noteret for den femtehøjeste topfart i denne sæson. Danskeren er blevet målt til at have løbet 35,75 kilometer i timen.
Daghim havde for nyligt den højeste topfart af alle i en Bundesliga-spillerunde.

Daghim jubler efter en scoring mod Wales i september (Foto: Alamy).
Kæmpe potentiale
I første omgang er Adam Daghim dog stadig U21-landsholdsspiller. Om det er på lånt tid, ønsker U21-landstræner Lars Knudsen ikke at gøre sig klog på.
– Det skal du spørge Brian (Riemer, red.) om, men Adam har en spidskompetence, som er speciel, og det er hans hurtighed. Han er enormt hurtig, både på de første skridt, men også på de lange distancer, og det er på et niveau, som kan gøre sig gældende på det øverste internationale niveau, lød det fra Lars Knudsen ved tirsdagens trupudtagelse.
Lars Knudsen pegede samtidig på, at der stadig er masser af plads til forbedring for kometen.
– Så er der en masse andre ting, som Adam stadig skal arbejde med og blive bedre til, og det er også grunden til, at han ikke starter inde i Wolfsburg for eksempel, eller at han ikke har startet inde i Salzburg i en del tid op til sommerferien.
– Han har et kæmpe potentiale, og han har en stor spidskompetence, som gør, at han måske på et eller andet tidspunkt kan slå ruden ind, lød det fra U21-landstræneren.
Adam Daghim fyldte 20 år i søndags.
Dagen forinden spillede den danske kantspiller 45 minutter for Wolfsburg i nederlaget til RB Leipzig, hvor Brian Riemer altså var på plads på Volkswagen Arena.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW