Dansk topdommer får kæmpe europæisk chance

Den danske dommer Mikkel Redder skal dømme semifinale ved U17 EM, og en tidligere hollandsk topdommer flyves ind for at bedømme danskeren.



Superliga-dommer Mikkel Redder er udpeget til at dømme den første semifinale ved U17 EM i Albanien mellem Frankrig og Belgien, og det er ikke hvem som helst, der skal observere det danske dommertalent fra tribunerne i Elbasan.

Tidligere elitedommer og nuværende dommerekspert hos SpilXperten, Benjamin Leander, erfarer, at det bliver hollandske Björn Kuipers, som flyves ind for at bedømme Mikkel Redder i semifinalen.

Et stort vink med en vognstang om, at der holdes øje med Mikkel Redder.

– Til EM-slutrunden er der på forhånd udpeget en håndfuld udviklere, som skal bedømme dommerne ved slutrunden. I Albanien har det været spanske David Fernandez Borbalan, rumænske Alexandru Deaconu, albanske Sokol Jareci og østrigske Thomas Einwaller.

– Det er ikke tungtvejende udviklere, som for alvor har en stor stemme i Europa, men nu vælger man altså at flyve Kuipers ind til at bedømme Mikkel i semifinalen, og hollænderen har en enorm stemme i UEFA, siger Benjamin Leander.

Kuipers sidder i UEFAs dommerkomité som et af i alt fem medlemmer, hvor formand Roberto Rossetti er den mest magtfulde. Det er bestemt ikke hver dag, at Kuipers kigger på dommere fra kategori 2, hvor Redder ligger for nuværende, så det er en stor eksamen, der venter for Mikkel Redder, vurderer Benjamin Leander.

– UEFAs dommersystem er indrettet på en måde, at små dommernationer som Danmark skal bruge lidt mere held og dygtighed end eksempelvis dommere fra Østeuropa, som traditionelt har været vældig gode til at lobbye sig ind på øverste hylde.

– Når én af de store bedømmere så endelig kigger på en dansk dommer, kan det være vejen ind gennem det nåleøje, det er at komme frem mod øverste hylde. Dømmer Mikkel en god semifinale, er der ingen tvivl om, at Björn Kuipers vil sætte et stort fedtemærke ved ham og gøre ham klar til større opgaver og potentielt køre ham i scene til en oprykning til kategori 1, hvor man kan bringes i spil til at dømme i Champions League-ligaspillet, afslutter Leander.

Mikkel Redder har den danske linjedommer Martin Markus med til turneringen, og til semifinalen torsdag aften klokken 18 i Elbasan, akkompagneres han af de ukrainske dommere Oleksiy Myroniv og Oleksey Derevinskyy som henholdsvis linjedommer og 4.dommer.





Røverkøb af Bo Henriksen?



LIVE

TransferLIVE: Kan få voldsom angriberkonkurrence


Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Tidligere Superliga-bomber til salg

FC København i kæmpehandel

Gravesen slår fast: Hent denne dansker, Frank

Matt O’Riley til salg – så dyr er han

Arek Onyzsko blæst bagover: Han bliver stor i FCK

Afsløring: Storklub trækker sig fra Roony-kapløb


EKSKLUSIVT

Forhandler med FC København


Stor transfer på vej? Er brændt varm på Franculino

Megatransfer? Kan få ret i Damsgaard-spådom

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Scoop – FC København handler i PSG



TRANSFER

German Onugkha til storklub?


Fyret i Vejle – her er Mihai Tejas nye job

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Dansk stjerne til Tottenham? ‘Frank elsker ham’

Transferplanen: CV dropper guldjagten!

Kæmpe overraskelse: ‘Bedre at tage til FCK’


TIPSBLADET SPECIAL

“En hård negl” kan være på vej til Brøndby


Brøndbys nye angriber – her er handlens detaljer

Fiasko for Dario Osorio – ikke sket i over 100 år

Afsløring: FC København har accepteret bud

Nådesløst pres på Steinlein og Co efter Sands exit

Drømmer sig til FCK: ‘Luk aftalen!’

Seks bud på Mathias Kvistgaardens næste klub

Bombe: Peter Sand færdig i FC Midtjylland



Afsløring: Ung angriber på vej til FC Midtjylland

Kristoffer Wichmann skriver åbent brev

Afsløring: FCK tilbyder William Clem forlængelse

Kæmpe transferbudget – jagter stjerne til 525 mio.

Advarer DBU om transfer-kollaps: Kan miste magten


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Randers tæt på køb af Lyngby-profil

Afsløring: Keeper i intern Superliga-handel

Han vender hjem til FC København

Afsløring: Anders Klynge skifter til mesterklub

Menno van Dam lander cheftrænerjob

På vej til Brøndby: Inde i en kæmpe målkrise

Transferplanen: Millionerne kan vælte ind



Afsløring: Celtic forbereder bud på Nygren

Korsriddere kan frustrere franske favoritter

Gigantisk hyldest: ‘Det opkald ændrede mit liv’

Afsløring: Vil byde på Roony – Wolfsburg ikke med

Pogacar massakrerer Vingegaard i bjergdyst

Real Madrid køber argentiner for 300 mio.

Derfor spiller Slotsager slet ikke

Dybt imponeret: ‘Jeg tager hatten af’

Efter hæsblæsende rygter – nu svarer Gyökeres

BIF-talent savner spilletid: Måske sker der noget

Thomas Frank tager til Tottenham uden dansker

Nu forhandler de med Benjamin Nygren



Svær Haugen-situation – her er prisen på ham

Laver kapitaludvidelse: SL-klub vil styrke truppen

Vender tilbage til FC Midtjylland