Danske klubber prøvede at lokke profil hjem

Den danske profil Mikkel Rygaard har lige skrevet under på en ny kontrakt med svenske BK Häcken, men flere danske klubber forsøgte at hente ham hjem. Han er dog ikke klar til et comeback til dansk fodbold endnu.



BK Häcken skød i den grad papegøjen, da Mikkel Rygaard blev hentet til i februar 2022. 

Den danske kreatør har nemlig været en af de helt store profiler i Allsvenskan gennem flere sæsoner. 

Hans kontrakt stod dog til at udløbe ved udgangen af 2024, og det fik flere klubber til at henvende sig.

Rygaard valgte i stedet for at skrive en ny kontrakt med Häcken til udgangen af 2026. 

– Jeg nåede ikke at høre så forfærdeligt meget om det. Nogle af mine tidligere klubber har selvfølgelig forhørt sig lidt, om det var tid til at komme tilbage. Ellers har jeg ikke hørt så meget, om det har været Superliga-klubber eller ej.

– Jeg føler ikke, at det var tid til at komme hjem endnu, og så er jeg glad for at være her. Jeg er kommet lidt senere i gang med min professionelle karriere end andre, så jeg føler, at jeg har en del mere at kunne give. Det er kun dejligt. Jeg var ikke klar til at sigte hjem, fortæller Häcken-profilen i et interview med Tipsbladet. 

Ville det eksempelvis være mere interessant for dig at være i Sverige end at tage til Superligaen?

– Jeg vil ikke sige, at det ene var mere interessant end det andet. Jeg havde en fantastisk tid i Superligaen, men jeg synes også, at den svenske liga kan så meget.

Der var ikke den store tvivl at spore hos Ryggard, da Häcken tilbød ham en ny kontrakt. 

– I sidste ende var det ret simpelt. Jeg har haft en fantastisk tid her, og det er gået super godt. Jeg føler ikke, at jeg havde brug for at komme et nyt sted hen. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Passer perfekt ind
I sin første sæson i Häcken blev danskeren kåret som årets midtbanespiller i Allsvenskan i 2022, og han har bare fortsat de gode takter.

– Jeg havde en stor sult til at vise mig frem efter mit mislykkede ophold i Polen. Klubben har givet mig den tryghed og opbakning til, at jeg kunne gøre det her. Jeg har følt mig velkommen fra dag ét.

– Når man trives og føler sig værdsat i en klub, så præsterer man også bare bedre. Det har jeg gjort fra start af. Jeg har haft en motivation på at vise mig frem, og det har også hjulpet mig i min personlige succes.

– Det er rart, at jeg har passet ind i Häckens system. Hvis jeg havde spillet på et andet hold, som spillede mere direkte og fysisk, så er det ikke sikkert, at jeg havde fået den samme succes. Det har passet helt perfekt, afslutter Rygaard med til Tipsbladet. 

I Danmark har 33-årige Rygaard tidligere tørnet ud for FC Nordsjælland, Lyngby Boldklub, Næstved, Nykøbing FC (daværende LFA) samt HB Køge. 







Pludselig nævnte Zorniger Moukoko


Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

‘Nærmest et karaktermord’

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Sensationel udvikling på vej?

– Ingen har pengene til at friste mig

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Slut: Imponerende Brøndby-sejr

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

På røven over dansk stjerne

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Eriksen med stor hyldest

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

Storroser Yuito Suzuki

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Skrækkeligt Napoli-nyt

Skidt nyt for Andreas Christensen

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

OB – Brøndby IF

Tophold jagter to danskere

Her kan du se OB mod Brøndby IF

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira