Dansker: Sådan scouter jeg til Manchester United

Danske Tommy Møller Nielsen arbejder for selveste Manchester United. Han nyder at stå op og arbejde med sin hobby, og så fortæller han, at der ikke bliver ændret på hans arbejde, selv om der er kommet ny cheftræner.



Når man er scout i en storklub som Manchester United og arbejder med Skandinavien som sit område, er det ikke sådan, at man hver eneste dag finder en spiller, man bare må anbefale.

Faktisk er det yderst sjældent, at man finder noget, der er godt nok til en af verdens bedste klubber.

Sådan er hverdagen for Manchester Uniteds danske scout Tommy Møller Nielsen, 60 år.

Han har før anbefalet en spiller fra Skandinavien til Manchester United, fortæller han, men da han udelukkende dækker seniorfodbold, er det ikke mange, siden han i 2016 fik jobbet. En af dem, han tidligere har bekræftet, han fulgte tæt, endte man dog ikke med at købe.

Men hvordan arbejder Tommy Møller Nielsen for Manchester United?

– Det er min opgave at holde øje med Skandinavien. Jeg er first team senior scout, så jeg kigger kun efter spillere til førsteholdstruppen. Vi har akademiscouts, der kigger efter de yngre spillere.

– Så jeg skal have styr på det skandinaviske marked. Er der noget, eller er der ikke noget? Nogle af de unge, der kommer igennem, kan de blive til noget på et tidspunkt?

– Men første og største opgave er ikke at rende rundt og se, om man kan finde en spiller. Det er meget, meget svært at finde noget til Manchester United. Så havde vores akademi pillet ham op, hvis det nu var. Det er der måske ikke så mange, der tænker på, men arbejdet i de større klubber er i højere grad at sikre, at der ikke er nogen.

– Man tager til en masse kampe, og så kører eller flyver man derfra med god samvittighed og vished om, at der er ikke noget. Det skal man så være 100 procent sikker på, siger Tommy Møller Nielsen.

Og hvad sker der så, hvis en konkurrent handler i Skandinavien?

– Har jeg vurderet spilleren og givet karakter på ham, er de ligeglade. De stoler 100 procent på mit arbejde, og det er også derfor, at jeg skal være orienteret om, hvad der foregår. Er der intet på spilleren, er det jo et problem, siger han.

Udover at arbejde i Skandinavien hjælper Tommy Møller Nielsen også til, når der er store turneringer, ligesom han laver det, der hedder cross scouting. Hvis en spiller i Argentina eksempelvis anbefales til United, laver Tommy Møller NIelsen også en rapport på spilleren for at få lidt andre øjne på.

– Og så har jeg også pro licens som træner, så jeg laver rapporter på kommende modstandere. Det er der ikke bare én mand, der gør, det er vi flere, der gør.

Drømmejobbet
Danskeren lægger ikke skjul på, at han nyder at gå på arbejde. Det er nemlig hans drømmejob.

– Det er det også. Det må jeg sige. For det første elsker jeg at se fodbold, og jeg elsker at rejse. Min far sagde engang: “det bedste, der kan ske for et menneske i livet, er at leve af sin hobby og stå op hver eneste morgen og glæde sig”.

– Det er det, jeg har gjort hele mit liv. Jeg har været spiller, træner og scout, og til juni har jeg været seks år i United. Det er et fantastisk job og en god klub at arbejde for.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været ramt af uro, selv om resultaterne selvfølgelig ikke har været som håbet. Men vi har intet tidspunkt mærket den der uro, der kan komme i klubber. Der er en masse spekulation, men sådan er det også herhjemme, hvis det går dårligt i BIF. Men vi oplever ikke intern uro – de ryster ikke på hænderne. Og det skyldes blandt andet, at teamet og (scouting)afdelingen er klubbens, ikke mangerens, siger Tommy Møller Nielsen.

Selv om der ikke er intern uro, er det ingen hemmelighed, at man har haft problemer på førsteholdet de senere år. Det er nu fem år siden, at klubben senest vandt et trofæ, og til sommer sætter en ny cheftræner sig i trænersædet og håber på at kunne bringe klubben tilbage til tops i Premier League.

Ansættelsen af Erik ten Hag får ingen betydning for Tommy Møller Nielsens arbejde.

– Mit eget job bliver der ikke ændret på. Jeg har min kontrakt i vores afdeling “Global Scouts”. Det kører videre ganske almindeligt, siger Møller Nielsen, der naturligvis håber på, at hollandske ten Hag kan få succes tilbage til førsteholdet:

– Det er det, fodbold drejer sig om. Om man er United eller B.67 i Odense, så drejer det sig om at vinde, og i de store klubber, er det pokaler, der tæller. Se bare min egen klub herhjemme, OB. Nu har de endelig – efter så mange år – en mulighed for at vinde en pokal (OB er i pokalfinalen mod FCM, red.). 

– OB er en kæmpe traditionsklub herhjemme, der har vundet en masse. Selv om det ikke er gået som håbet, er det værste man kan gøre i fodbold, at tage drømmene fra folk.

Og drømme har både Manchester United og Tommy Møller Nielsen, og de næste år vil vise, om klubben med Erik ten Hag finder tilbage til tiden, hvor man løftede trofæer hvert eneste år.

Spilleren, den danske scout havde et godt øje til fra Superligaen, var i øvrigt FC Nordsjællands Kamaldeen Sulemana. Tommy Møller Nielsen bekræftede over for B.T. Sport sidste år, at man holdt øje med den ghanesiske kantspiller, der dog i stedet endte med at skifte til franske Rennes.

Sådan er livet som scout i Skandinavien for Manchester United – man laver sit arbejde, og så er det op til klubben, hvad der skal ske.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bo Svensson i spil til stort job

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Manchester United jagter Liverpool-profil



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Sæsonens hurtigste hattrick

Vild udtalelse om Nathan Trott

Den første i næsten 40 år

FC København-stjerne straffes af UEFA

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Forlænger med stortalent

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Medie peger på FC København

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

UEFA med ny stor FC København-straf

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner