Sidst den danske offensivspiller Emiliano Marcondes startede inde i en ligakamp for Bournemouth, var den 26. februar.
Det er under to måneder siden, men alligevel kan det for den tidligere Brentford- og FC Nordsjælland-stjerne føles som en evighed.
For i tiden fra den 26. februar til nu, har Marcondes været på banen i tre kampe. Han har spillet 11, 12 og tre minutter. Ikke siden den 8. marts har han været i kamp, og den seneste måned har han været sendt helt op på tribunen.
Træner Scott Parker kalder det en svær beslutning at sætte Marcondes og andre håbefulde spillere af, men han roser specifikt danskeren – trods status som klar reserve.
For Marcondes kom selv og bad om spilletid på et af udviklingsholdene, der skulle spille testkamp. Han vil være bedre. Han vil tæt på spilletid. Og det bemærker Parker.
– Det var “Emi”, der ønskede at spille og få en kamp. Det taler sit tydelige sprog for mig. Jeg har sagt det mange gange, det er ikke nemt at træffe beslutningerne og holde dem ude og skuffe spillerne. Det er meget svært. Folk som “Emi” giver alt og ønsker at blive bedre, og han har også bidraget (til førsteholdet i denne sæson, red.). Han ville spille (for udviklingsholdet, red.), så fair play til ham, siger Scott Parker til DorsetLive.
Emiliano Marcondes skiftede i sommer på en fri transfer fra Brentford – her var han inde og ude af startopstillingen. Han spillede i efteråret en del i Bournemouth, hvor han stadig har kontrakt i yderligere to år, men i foråret har det altså været tribunetid for Marcondes.
Midtbanespilleren, 27 år, har scoret fem gange i 20 kampe for klubben, der ligger nummer to i den næstbedste række og ligner et hold, der rykker tilbage i den bedste engelske række.
Udover Marcondes er også Philip Billing på kontrakt i Bournemouth. Billing er fast mand for Bournemouth.
Tipsbladet har været i kontakt med Emiliano Marcondes, men han har ikke nogen kommentar til historien.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
