Danskere vil handle: Sådan får de råd til Dolberg

Danskerklubben Anderlecht har et godt øje til Kasper Dolberg, men man skal først have frigjort midler, før det er muligt at rekruttere den danske landsholdsbomber, lyder det.



Det er ikke længe siden, at Mikkel Hemmersam blev hentet til Anderlecht for at hjælpe den anden danske direktør, Jesper Fredberg, med at få styr på truppen.

Klubben fra Belgien sluttede på en skuffende 11. plads i sidste sæson, så der venter et kæmpe arbejde for Jesper Fredberg, Mikkel Hemmersam og Anderlecht-træner Brian Riemer.

Inden Riemer for alvor kommer i gang med kampene, kræver det godt arbejde fra ledelsen, som skal have sat en god trup på plads.

Her er det interessant, at man de senere år har måttet skyde ekstra midler ind i klubben fra ejerkredsens side. Der skal altså styr på forretningen, samtidig med at man bevæger sig tilbage i toppen af rækken og kæmper med om mesterskabet.

Ifølge Het Laaste Nieuws er arbejdet godt i gang, men inden man kan hente Kasper Dolberg, som Anderlecht er meget interesseret i at tilknytte, er det vigtigt at få hældt klubbens mest løntunge spillere ud.

Klubben har alt for store udgifter til lønninger, og derfor skal man ganske enkelt have sænket udgifterne, så man igen kan begynde at kigge mod sorte tal på bundlinjen. Klubben meldes også tæt på at sælge den unge målmand Bart Verbruggen for en pris på over 100 millioner kroner, så omsætningen er ved at blive øget.

Om tre ugers tid stopper Adrien Trebel og Lior Refaelov, der begge har kontraktudløb i klubben. Og så melder Het Laaste Nieuws, at man har smidt Amadou Diawara, Benito Raman og Francis Amuzu på transferlisten.

Fremadrettet skal man have justeret truppen, så det i stedet for løntunge, ældre spillere, er yngre og mere salgsbare spillere, som er i truppen. Her passer 25-årige Kasper Dolberg ind, hvis man kan finde midlerne til at hente ham og betale hans løn.

I OGC Nice tjener Dolberg aktuelt 22,5 millioner kroner om året – den årsløn kommer han ikke til at tjene i Anderlecht, men han vil omvendt næppe ende med en løn, der sender ham sulten i seng.

Anderlecht har endnu en toneangivende dansker i folden, da man i januar købte Anders Dreyer i FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Afslører vilde kontraktdetaljer

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson