Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

FC Emmen røg ud til sin egen fysiske træner i pokalturneringen tirsdag.



Det er ikke hver dag, at et hold spiller mod eller taber til en af sine egne trænere i en officiel kamp. 

Men det er lige præcis, hvad danskerglade FC Emmen gjorde tirsdag aften mod amatørklubben VV Hoogeveen, der spiller i den fjerdebedste hollandske række. 

FC Emmen og cheftræner Menno van Dam startede pokalkampen med danskerne Christian Østergaard, Lukas Larsen og Adam Claridge, og de stod over for en velkendt skikkelse i form af Gersom Klok, der spillede venstre back for VV Hoogeveen.  

34-årige Gersom Klok har en fortid som spiller i FC Emmen og vendte i sommer tilbage til klubben som en del af Menno van Dams stab, hvor han er fysisk træner. 

Samtidig har han altså fortsat med at spille amatørfodbold hos VV Hoogeveen og havde tilsyneladende fået lov til at møde sin arbejdsgiver i tirsdagens pokalkamp. 

Gersom Klok i aktion for FC Emmen i 2018. Han nåede over 100 kampe for klubben. Foto: Alamy

Og her kunne Gersom Klok altså højst overraskende juble i sidste ende. Han spillede 90 minutter i kampen, som VV Hoogeveen endte med at vinde på et straffespark. 

– Vender jeg tilbage til FC Emmen i morgen (onsdag, red.)? Nej, det gør jeg ikke. Jeg tror også, at spillerne vil undgå at se mig i lidt tid, sagde Gersom Klok efterfølgende til hollandske ESPN og tilføjede: 

– Vi (VV Hoogeveen, red.) skal virkelig feste, og vi ser frem til lodtrækningen til næste runde på fredag. 

Forud for kampen havde han også udtalt til ESPN, at han sagtens havde kunnet adskille kampen og sit arbejde, og at han havde passet sit job i FC Emmen i løbet af de seneste uger, men at han i kampen ville give alt for VV Hoogeveen.

FC Emmen er nummer 11 i den næstbedste række i Holland, mens VV Hoogeveen gør sig i den fjerdebedste række. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’