DBU-boss scorer nyt job i udlandet

DBU’s Talent- og udviklingschef, Kenneth Heiner-Møller, tiltræder en stilling som teknisk direktør for San Diego FC efter årsskiftet.



Kenneth Heiner-Møller er fortid i DBU. 

Talent- og udviklingschefen stopper ved årsskiftet for at tiltræde en stilling som teknisk direktør i den amerikanske klub San Diego FC, der til dagligt spiller i MLS. 

Det oplyser DBU på sin hjemmeside. 

– Kenneth har spillet en nøglerolle i at styrke det fodboldfaglige og præstationsorienterede arbejde i DBU samt samarbejdet på tværs af landsholdene. Vi skylder ham en stor tak og ønsker ham det bedste i det store projekt i USA. Det er endnu et bevis på, at DBU kan udvikle stærke profiler, som også er eftertragtede internationalt, siger Peter Møller. 

Det har ikke været nogen nem beslutning for den afgående chef. 

Tværtimod. 

– Det her er den sværeste beslutning, jeg har taget i min karriere, men muligheden i San Diego var for stor og spændende til at sige nej. 

– Vi har udviklet en fælles spillestil på tværs af køn og landshold og skabt en stærk performance-afdeling, der giver vores talenter optimale udviklingsmuligheder. Jeg er stolt af den indsats og af alle de projekter, vi har sat i gang i samarbejde med dedikerede kollegaer og ledere – projekter, der skal gøre dansk fodbold endnu stærkere, fortæller han. 

Og selvom der er langt til Californien, har San Diego FC har som bekendt dansk islæt – de har nemlig samme ejere som FC Nordsjælland. 

Fra januar kommer Heiner-Møller også til at få fornøjelsen af både FC Nordsjællands Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov, der ligeldes tager turen til USA’s vestkyst efter årsskiftet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur