Frederik Birks tid som cheftræner i Brøndby IF fik en brat ende i begyndelsen af måneden, da de blå-gule valgte at fyre den 36-årige træner og erstatte ham med walisiske Steve Cooper.
Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Lyngby Boldklub nu har rettet henvendelse til Frederik Birk, efter at 1. divisionsklubben for nyligt valgte at fyre Morten Karlsen.
I podcasten Transferguru, som laves i samarbejde mellem Podimo og Tipsbladet, peger Farzam Abolhosseini dog på, at Frederik Birk ikke er på vej til at blive ny cheftræner for ‘de kongeblå’.
– Det er han ikke. Frederik Birk er et navn på listen, som mange andre derude, hvor man bare laver en forespørgsel, lyder det i podcasten fra Farzam Abolhosseini.

Farzam Abolhosseini peger på, at Lyngby-legenden Andreas Bjelland for nuværende har overtaget rollen som cheftræner i 1. divisionsklubben, hvor den tidligere landsholdsspiller har fået en fin start med sejre over Hobro og Køge.
– Morten Karlsen er blevet fyret og lige nu er det deres tidligere anfører Andreas Bjelland, der står i spidsen for det. Han er jo en kæmpe figur derude. Han er faktisk også medejer, gennem ‘Friends of Lyngby’, så han har en stor stemme derude, siger Farzam Abolhossini og fortsætter:
– Og som det er lige nu, så kører det rigtig godt. De har lige vundet to store sejre i 1. division og de spillede godt op med FC København onsdag (i pokalturneringen, red.), selvom de brugte en stor del af deres bredde, hvor de så godt nok taber og ryger ud.
– Men de her spillere har købt ind på Andreas Bjelland. Det eneste problem er bare, at han ikke har nogen P-licens, og det skal til, for at du kan få lov til at træne et Superliga-hold.
Transferjournalisten bliver herefter spurgt, om Lyngby-jobbet overhovedet vil være interessant for Frederik Birk.
– Jeg synes, at problemet for Frederik Birk i den her situation er, at han jo ikke tog skridt for skridt og og på den måde landede Brøndby-jobbet. Han fik jo jobbet, fordi han allerede var i klubben og overbeviste dem om, at han skulle blive cheftræner.
– Hvilket er flot gået, ingen tvivl om det, men det er jo ikke fordi, at han har nogle meritter som cheftræner, der gjorde, at Brøndby hentede ham og betalte en masse penge for ham. Det er et problem for ham, synes jeg, lyder svaret fra Farzam Abolhosseini.
Farzam Abolhosseini spår endvidere, at Andreas Bjelland i hvert fald fortsætter i rollen som cheftræner i den resterende del af efterårssæsonen, fordi Lyngby ikke har travlt og fordi spillertruppen har stor tiltro til den tidligere anfører.
Du kan høre Transferguru i hele sin længde på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.

FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
I forhandlinger med Nartey
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
