– Det siger noget om danske træneres ry i udlandet

At Brian Priske så hurtigt kan lande et nyt og stort job i udlandet siger en hel del om danske træneres ry i udlandet, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Blot otte dage stod Brian Priske uden job.

I sidste uge blev den danske træner fyret i Royal Antwerp efter et turbulent år med konstante fyringsrygter, og tirsdag blev han så præsenteret som ny cheftræner hos den tjekkiske topklub Sparta Prag.

Og selvom opholdet i Royal Antwerp ikke blev den ønskede succesoplevelse, er der ikke ligefrem tale om et skridt ned. Tværtimod, mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Sparta Prag er jo en stor klub, der regelmæssigt spiller i europæiske gruppespil og kæmper med om mesterskabet, så det er lige før, at det her er et skridt op. Det er i hvert fald en mere velfungerende klub, siger han og tilføjer:

– Jeg synes bare, det smager af noget, Sparta Prag. Det er Pavel Nedved og Tomas Rosickys klub, det er en klub med en stor europæisk historie, og det er en ambitiøs klub, der vil frem i verden.

Brian Priske er ikke den eneste danske træner i udlandet, hvor Bo Svensson og Thomas Frank også nyder stor succes hos henholdsvis Mainz 05 og Brentford. Og at Priske så hurtigt har kunnet lande et nyt udenlandsk job efter en fyring er bevis for, at danske trænere efterhånden har et ret godt ry i det store udland.

– Det siger noget om danske træneres navn i udlandet, at man kan se igennem de tosserier og svinestreger, Antwerp begik på Brian Priske. Det er stærkt at blive i udlandet og lande en så god klub, når første ophold jo selvfølgelig ikke går som håbet med en fyring efter et år. Det fortæller, at Priskes arbejde med FC Midtjylland i DM- og CL-året 2020 blev bemærket, og at der er noget bund i fagligheden og de menneskelige kvaliteter hos de trænere, der kommer ud, siger Troels Bager Thøgersen.

Samtidig sender chefredaktøren en bredside i retning af Brian Priskes tidligere klub, Royal Antwerp, hvor den 45-årige dansker var på en slags Mission Impossible. 

– Jeg synes, det er pinligt for Royal Antwerps ledelse. Der virker til at have været misforhold mellem det, ejeren og direktøren troede, man havde truppen og klubben til, og så virkelighedens verden, hvor den belgiske liga er et hårdt og ubønhørligt sted, hvor man ikke kaster sig i gruset i beundring, bare fordi en klubejer drømmer om Champions League,

– Den indblanding, der har været fra ledelsens side, gjorde det til en noget nær umulig opgave. At chefen brasede ind i pausen af en kamp for at skælde trænere og spillere ud lyder jo som en dårlig kopi af scenen fra filmen Any Given Sunday, hvor Al Pacino springer i luften, da ejeren braser ind og kræver den unge stjerne sat på banen, lyder det.

Sparta Prag sluttede i den netop overståede sæson som nummer tre i Tjekkiets bedste række.





Arbejder på Matt O’Riley-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Femkløver vil væk fra Manchester United


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Megatransfer på vej?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Superliga-klub smadrer transferrekord

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

På vej mod retur?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

– Jeg er stærkere end nogensinde

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord



Chelsea booker semifinale ved VM

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Lover transfers



Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

“Et kup” at hente dansk angriber

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt



Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Danskerne jubler over opbakning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner