Direktør: Han er FC Midtjylland-spiller 1. januar

Ola Brynhildsens fremtid er uklar efter et succesfuldt lejeophold i Molde.



Ola Brynhildsen blev i sommer udlejet fra FC Midtjylland til Molde, og opholdet i hjemlandet har været til topkarakter for den 25-årige angriber.

10 mål i 11 ligakampe noterede Brynhildsen sig for, og så behøver man dårligt nok stille spørgsmålet, om Molde er interesseret i at beholde angriberen, hvis lejeaftale udløber i aften ved midnat – selvfølgelig er nordmændene det.

Men det er som bekendt ikke alle ønsker, der går i opfyldelse, og Ola Brynhildsens succes betyder, at FC Midtjylland uden problemer kan forvente at score en pæn transfersum for ham. Samtidig er der naturligvis også mange flere bejlere end Molde, der holder kortene tæt til kroppen, når snakken falder på Brynildsen.

– Ola er på lån fra FC Midtjylland til og med 31. december. Det vil sige, at Ola er FC Midtjylland-spiller fra 1. januar, siger Moldes direktør, Øystein Neerland, til Romsdals Budstikke og skal dermed ikke have skyld for ligefrem at tale over sig.

Tipsbladet kunne for nyligt afsløre, at den tyrkiske storklub Trabzonspor viser interesse for den norske angriber.

– Ja, der har jo før været noget interesse, og det er naturligvis cool, sagde Ola Brynhildsen tidligere på måneden til Tipsbladet.

I FC Midtjylland har Ola Brynhildsen næppe udsigt til ret meget spilletid, da klubben råder over angribere som Jan Kuchta, Adam Buksa, Franculino og skadede Ch Gue-sung, og den erkendelse er han også selv nået frem til.

– FC Midtjylland vil jo gerne satse på nogle andre, så jeg er også klar på et skifte. Men alt om min fremtid snakker jeg med klubben om, lød det fra Brynhildsen.

Angriberen har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027.

Foto: Molde FK.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa