Ola Brynhildsen blev i sommer udlejet fra FC Midtjylland til Molde, og opholdet i hjemlandet har været til topkarakter for den 25-årige angriber.
10 mål i 11 ligakampe noterede Brynhildsen sig for, og så behøver man dårligt nok stille spørgsmålet, om Molde er interesseret i at beholde angriberen, hvis lejeaftale udløber i aften ved midnat – selvfølgelig er nordmændene det.
Men det er som bekendt ikke alle ønsker, der går i opfyldelse, og Ola Brynhildsens succes betyder, at FC Midtjylland uden problemer kan forvente at score en pæn transfersum for ham. Samtidig er der naturligvis også mange flere bejlere end Molde, der holder kortene tæt til kroppen, når snakken falder på Brynildsen.
– Ola er på lån fra FC Midtjylland til og med 31. december. Det vil sige, at Ola er FC Midtjylland-spiller fra 1. januar, siger Moldes direktør, Øystein Neerland, til Romsdals Budstikke og skal dermed ikke have skyld for ligefrem at tale over sig.
Tipsbladet kunne for nyligt afsløre, at den tyrkiske storklub Trabzonspor viser interesse for den norske angriber.
– Ja, der har jo før været noget interesse, og det er naturligvis cool, sagde Ola Brynhildsen tidligere på måneden til Tipsbladet.
I FC Midtjylland har Ola Brynhildsen næppe udsigt til ret meget spilletid, da klubben råder over angribere som Jan Kuchta, Adam Buksa, Franculino og skadede Ch Gue-sung, og den erkendelse er han også selv nået frem til.
– FC Midtjylland vil jo gerne satse på nogle andre, så jeg er også klar på et skifte. Men alt om min fremtid snakker jeg med klubben om, lød det fra Brynhildsen.
Angriberen har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2027.
Foto: Molde FK.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT