Disse fem danske stjerner kan hentes gratis

Flere kæmpe danske stjerner har kontraktudløb lige om lidt. Derfor er Tipsbladet dykket ned i seks af de største, der skal finde sig en ny klub inden længe – måske i Superligaen.



Transfervinduet åbner lige om lidt, når sæsonerne rundt omkring i Europa bliver afsluttet.

Flere store danske stjerner har endnu ikke styr på deres fremtid – ud over, at de skal finde en ny klub at spille fodbold for.

Tipsbladet sætter her fokus på fem danskere, der aktuelt er på klubjagt.

Christian Eriksen
33 år
Manchester United

Christian Eriksen er et af de største danske fodboldnavne i dette årtusinde, en voldsomt imponerende karriere, hvor han har været forbi flotte adresser, skal formentlig finde en ny til sommer, når det er forbi på Old Trafford. Den danske landskampsrekordholder kan godt tillade sig at sætte barren højt for sig selv, selvom United-eventyret ikke skulle fortsætte, så kan han sagtens gøre en forskel i kampe på højeste niveau. En retur til Brentford ville være helt oplagt, selvom klubbens fans ikke opførte sig pænt over for ham, da de spillede mod hinanden i weekenden, men alle hold i Premier League udover de allerstørste kan sagtens bruge Eriksens elegance, så længe de ikke vil forsvare sig til succes.

Daniel Iversen
27 år
Leicester City

174428

Den danske keeper har i karrieren vist, at han holder et rigtigt højt niveau, når han har fået tilliden. Men han er røget fuldstændig ud i kulden, efter Mads Hermansen ankom til de tidligere Premier League-mestre. Daniel Iversen er fortsat en bobler omkring det danske landshold, og han kommer formentlig til at kigge efter et godt tilbud fra et hold i Championship, der kan sælge ham et stærkt projekt i de kommende sæsoner og samtidigt love ham, at han er deres ubestridte nummer ét i buret. Hvis der skulle være en klub i Superligaen, der kunne hente Daniel Iversen, så er FC København nok det eneste seriøse bud. Med udsigten til, at Diant Ramaj skal retur til Borussia Dortmund, er det ikke usandsynligt, at der er et skyggehold i Parken, hvor Daniel Iversens navn bliver nævnt.

Andrew Hjulsager
30 år
Gent

Midtbanespilleren har været vidt omkring, siden han forlod Vestegnen, men Tipsbladet kunne i weekenden afsløre, at tiden i den belgiske storklub er forbi til sommer, når kontrakten udløber. Brøndby virker som den oplagte adresse, hvis det er Superligaen, der gælder til sommer, men FC Nordsjælland kunne også ligge på lur efter at hente Andrew Hjulsager ind som det erfarne kort på midtbanen.

Emil Riis
26 år
Preston North End

Emil Riis har taget flotte skridt, siden han forlod Randers FC, hvor han flere gange markerede sig som en habil ‘håndboldspiller’. Hos London-klubben er han blevet en regulær profil. Efter fem år hos Preston kan angriberen godt stile efter en højere hylde internt i Championship, hvor de fleste hold må have noteret sig, at han er gratis at hente.

Jacob Lungi Sørensen
27 år
Norwich

I sidste uge startede han et åbent frieri mod Superligaen over for Tipsbladet. Jacob Lungi Sørensen har været i England i de seneste fem sæsoner, hvor han har gjort det flot for Norwich. Flere drilske skader har stået i vejen for det helt store gennembrud, men midtbanespilleren burde kunne blive en profil hos rigtig mange klubber i Superligaen. Et hold som AGF er måske ikke et dumt sted at lande for begge parter.

Fotos: Alamy







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Messi-statue fjernes

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby