Disse fem danske stjerner kan hentes gratis

Flere kæmpe danske stjerner har kontraktudløb lige om lidt. Derfor er Tipsbladet dykket ned i seks af de største, der skal finde sig en ny klub inden længe – måske i Superligaen.



Transfervinduet åbner lige om lidt, når sæsonerne rundt omkring i Europa bliver afsluttet.

Flere store danske stjerner har endnu ikke styr på deres fremtid – ud over, at de skal finde en ny klub at spille fodbold for.

Tipsbladet sætter her fokus på fem danskere, der aktuelt er på klubjagt.

Christian Eriksen
33 år
Manchester United

Christian Eriksen er et af de største danske fodboldnavne i dette årtusinde, en voldsomt imponerende karriere, hvor han har været forbi flotte adresser, skal formentlig finde en ny til sommer, når det er forbi på Old Trafford. Den danske landskampsrekordholder kan godt tillade sig at sætte barren højt for sig selv, selvom United-eventyret ikke skulle fortsætte, så kan han sagtens gøre en forskel i kampe på højeste niveau. En retur til Brentford ville være helt oplagt, selvom klubbens fans ikke opførte sig pænt over for ham, da de spillede mod hinanden i weekenden, men alle hold i Premier League udover de allerstørste kan sagtens bruge Eriksens elegance, så længe de ikke vil forsvare sig til succes.

Daniel Iversen
27 år
Leicester City

174428

Den danske keeper har i karrieren vist, at han holder et rigtigt højt niveau, når han har fået tilliden. Men han er røget fuldstændig ud i kulden, efter Mads Hermansen ankom til de tidligere Premier League-mestre. Daniel Iversen er fortsat en bobler omkring det danske landshold, og han kommer formentlig til at kigge efter et godt tilbud fra et hold i Championship, der kan sælge ham et stærkt projekt i de kommende sæsoner og samtidigt love ham, at han er deres ubestridte nummer ét i buret. Hvis der skulle være en klub i Superligaen, der kunne hente Daniel Iversen, så er FC København nok det eneste seriøse bud. Med udsigten til, at Diant Ramaj skal retur til Borussia Dortmund, er det ikke usandsynligt, at der er et skyggehold i Parken, hvor Daniel Iversens navn bliver nævnt.

Andrew Hjulsager
30 år
Gent

Midtbanespilleren har været vidt omkring, siden han forlod Vestegnen, men Tipsbladet kunne i weekenden afsløre, at tiden i den belgiske storklub er forbi til sommer, når kontrakten udløber. Brøndby virker som den oplagte adresse, hvis det er Superligaen, der gælder til sommer, men FC Nordsjælland kunne også ligge på lur efter at hente Andrew Hjulsager ind som det erfarne kort på midtbanen.

Emil Riis
26 år
Preston North End

Emil Riis har taget flotte skridt, siden han forlod Randers FC, hvor han flere gange markerede sig som en habil ‘håndboldspiller’. Hos London-klubben er han blevet en regulær profil. Efter fem år hos Preston kan angriberen godt stile efter en højere hylde internt i Championship, hvor de fleste hold må have noteret sig, at han er gratis at hente.

Jacob Lungi Sørensen
27 år
Norwich

I sidste uge startede han et åbent frieri mod Superligaen over for Tipsbladet. Jacob Lungi Sørensen har været i England i de seneste fem sæsoner, hvor han har gjort det flot for Norwich. Flere drilske skader har stået i vejen for det helt store gennembrud, men midtbanespilleren burde kunne blive en profil hos rigtig mange klubber i Superligaen. Et hold som AGF er måske ikke et dumt sted at lande for begge parter.

Fotos: Alamy





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Spændende melding

Holland – Marokko

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner