Disse fem danske stjerner kan hentes gratis

Flere kæmpe danske stjerner har kontraktudløb lige om lidt. Derfor er Tipsbladet dykket ned i seks af de største, der skal finde sig en ny klub inden længe – måske i Superligaen.



Transfervinduet åbner lige om lidt, når sæsonerne rundt omkring i Europa bliver afsluttet.

Flere store danske stjerner har endnu ikke styr på deres fremtid – ud over, at de skal finde en ny klub at spille fodbold for.

Tipsbladet sætter her fokus på fem danskere, der aktuelt er på klubjagt.

Christian Eriksen
33 år
Manchester United

Christian Eriksen er et af de største danske fodboldnavne i dette årtusinde, en voldsomt imponerende karriere, hvor han har været forbi flotte adresser, skal formentlig finde en ny til sommer, når det er forbi på Old Trafford. Den danske landskampsrekordholder kan godt tillade sig at sætte barren højt for sig selv, selvom United-eventyret ikke skulle fortsætte, så kan han sagtens gøre en forskel i kampe på højeste niveau. En retur til Brentford ville være helt oplagt, selvom klubbens fans ikke opførte sig pænt over for ham, da de spillede mod hinanden i weekenden, men alle hold i Premier League udover de allerstørste kan sagtens bruge Eriksens elegance, så længe de ikke vil forsvare sig til succes.

Daniel Iversen
27 år
Leicester City

174428

Den danske keeper har i karrieren vist, at han holder et rigtigt højt niveau, når han har fået tilliden. Men han er røget fuldstændig ud i kulden, efter Mads Hermansen ankom til de tidligere Premier League-mestre. Daniel Iversen er fortsat en bobler omkring det danske landshold, og han kommer formentlig til at kigge efter et godt tilbud fra et hold i Championship, der kan sælge ham et stærkt projekt i de kommende sæsoner og samtidigt love ham, at han er deres ubestridte nummer ét i buret. Hvis der skulle være en klub i Superligaen, der kunne hente Daniel Iversen, så er FC København nok det eneste seriøse bud. Med udsigten til, at Diant Ramaj skal retur til Borussia Dortmund, er det ikke usandsynligt, at der er et skyggehold i Parken, hvor Daniel Iversens navn bliver nævnt.

Andrew Hjulsager
30 år
Gent

Midtbanespilleren har været vidt omkring, siden han forlod Vestegnen, men Tipsbladet kunne i weekenden afsløre, at tiden i den belgiske storklub er forbi til sommer, når kontrakten udløber. Brøndby virker som den oplagte adresse, hvis det er Superligaen, der gælder til sommer, men FC Nordsjælland kunne også ligge på lur efter at hente Andrew Hjulsager ind som det erfarne kort på midtbanen.

Emil Riis
26 år
Preston North End

Emil Riis har taget flotte skridt, siden han forlod Randers FC, hvor han flere gange markerede sig som en habil ‘håndboldspiller’. Hos London-klubben er han blevet en regulær profil. Efter fem år hos Preston kan angriberen godt stile efter en højere hylde internt i Championship, hvor de fleste hold må have noteret sig, at han er gratis at hente.

Jacob Lungi Sørensen
27 år
Norwich

I sidste uge startede han et åbent frieri mod Superligaen over for Tipsbladet. Jacob Lungi Sørensen har været i England i de seneste fem sæsoner, hvor han har gjort det flot for Norwich. Flere drilske skader har stået i vejen for det helt store gennembrud, men midtbanespilleren burde kunne blive en profil hos rigtig mange klubber i Superligaen. Et hold som AGF er måske ikke et dumt sted at lande for begge parter.

Fotos: Alamy






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

I svime over Froholdt – får ny hæder