Dortmund-chef: Vi køber ikke superstjerner – vi skaber dem

Der er en klar strategi i den tyske storklub Borussia Dortmund, og det har de seneste år ført til nogle store salg. Og nogle endnu større kan være på vej



Hvad har store navne som eksempelvis Robert Lewandowski, Pierre-Emerick Aubameyang og Ousmane Dembélé til fælles? De skabte alle deres navne i tyske Dortmund, inden de tog til nogle af Europas helt store adresser, og mange andre tidligere Dortmund-spillere render rundet i andre europæiske storklubber.

Til gengæld har man aldrig set Dortmund lave et af de kæmpekøb, som man har set det i eksempelvis spanske og engelske klubber. Og det er helt bevidst. For selvom ambitionerne er ganske store i Dortmund, er det ikke en del af klubbens strategi at købe færdigudviklede superstjerner. Det fortæller Lars Ricken, chef for Dortmunds ungdomsafdeling, i et interview med BBC Sport.

– Måden vi gør tingene her sker ikke ved et uheld eller ved et tilfælde. Det er en klar og tydelig strategi, at vi ikke køber superstjerner, men skaber dem. Ousmane Dembélé og Pierre-Emerick Aubameyang var ikke superstjerner, da de kom til Dortmund. Vi udvikler dem til at blive superstjerner. Det er meget vigtigt for klubben, siger han.

Ofte bliver spillerne fra Dortmund solgt videre for store beløb, hvilket både Dembélé og Aubameyang er eksempler på. Men også bare i det seneste år er flere unge spillere solgt videre, og her fremhæver Lars Ricken blandt andre en dansker, som blev solgt i vinterens transfervindue.

– Vi vil finde den helt særlige spiller. Vi var relativt succesfulde med Christian Pulisic, Gio Reyna og Jacob Bruun Larsen, lyder det fra Dortmund-chefen.

Jacob Bruun Larsen slog ganske vist aldrig for alvor igennem i Dortmund, men den 21-årige dansker blev ikke desto mindre solgt for mere end 60 millioner kroner til Hoffemheim i sidste måned. Her kan han forhåbentlig bevise sit værd i Bundesligaen og måske endda blive højaktuel for det danske landshold.

Den næste i rækken af Dortmunds potentielle storsalg er den kun 19-årige englænder Jadon Sancho, som har taget Bundesligaen med storm og er blevet en del af Englands landshold. Han meldes på rygtebasis meget varm i flere af de største klubber i hjemlandet. Dortmund købte i januar også den ligeledes 19-åirge norske angriber Erling Braut Haaland, som er startet fantastisk i den tyske klub og på sigt kan blive endnu en spiller, Dortmund kan sende videre med kæmpe profit. 





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland



Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan