Kæmpe drama: Siger op efter DBU-chefs forslag

Det giver strid, skænderier og nu også en profileret opsigelse, at UEFA-udvalg med DBU-formand Jesper Møller i spidsen har foreslået at lade UEFA's præsident sidde en ekstra valgperiode.



Hvorfor gå af, hvis man kan sidde en ekstra valgperiode ved at ændre lidt på reglerne?

FIFA-præsident Gianni Infantino gør det, og efter forslag fra UEFA's juridiske udvalg, der har DBU-formand Jesper Møller i spidsen, står UEFA's præsident Aleksandar Ceferin også til at tage fire ekstra år, end han egentlig ifølge UEFA's egne regler.

Finten går i begge tilfælde ud på at vedtage, at fodbold-præsidenternes første valgperioder ikke skal tælle med i regnskabet, fordi de blev valgt ekstraordinært, efter FIFA-præsident Sepp Blatter og UEFA-præsident Michel Platini på dramatisk vis blev kylet ud af fodboldverdenen i en bestikkelsessag, der efterfølgende i 2022 blev underkendt ved en schweizisk domstol.

Det skabte ifølge Tipsbladets oplysninger stor debat på de indre linjer i fodboldverdenen, da FIFA-præsident Gianni Infantino som den første brugte finten.

Men der er udbrudt noget, der nærmest sig åbent oprør i UEFA, efter Aleksandar Ceferin sidste efterår blev kørt i stilling til at nappe fire ekstra år udenom reglerne og den ånd, de blev lavet i i kølvandet på de gigantiske korruptionssager i international fodbold i forbindelse med tildelingen af VM 2018 og 2022 til Rusland og Qatar.

Og nu har UEFA's fodbolddirektør Zvonomir Boban, der ellers har været betragtet som en nær allieret med Aleksandar Ceferin, opsagt sin stilling, ifølge internationale medier som følge af Ceferins fire ekstra år, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

– Jeg talte med UEFA's præsident om et problem, der opstod i forbindelse med det seneste møde i eksekutivkomitéen i Hamborg – forslaget om at ændre UEFA's regler, så Ceferin kan få et nyt kandidatur, når hans sidste embedsperiode udløber, skiver Zvonomir Boban på sin konto på det sociale medie Telegram.

Storbritanniens UEFA-vicepræsident David Gill og flere øvrige topfolk i europæisk fodboldpolitik er rasende over Ceferin og forslaget fra det Jesper Møller-ledede jura-udvalg.

Der tales i korridorerne om at opstille en modkandidat til Ceferin ved næste UEFA-præsidentvalg, hvilket efterhånden er usædvanligt og tangerer det uhørte i international sports- og fodboldpolitik, hvor tendensen går mod, at siddende præsidenter vælges uden modkandidater og demokratisk proces, og altså også forsøger at forlænge deres valgbarheds-perioder ud over organisationernes eksisterende regler.







TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Bekymret for Superligaen: ‘Det er stukket helt af’

Født i Danmark – nu henter storklub ham

Frederik Birk scorer nyt job

Vild stemning venter: ‘Det er Brøndby-‘light’



LIVE

Superliga-LIVE: AGF bekræfter racistiske tilråb

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Svensson med skadestatus: ‘Han bliver ikke klar’

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Lyngby kæmpede sig til pokalsejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Barcelona med drømmescoringer i CL-sejr

Afsløring: Græsk storklub køber Horsens-talent

– Det gjorde vi ikke godt nok under Neestrup

Bekræfter forhandlinger med Superliga-klub

Brøndby-boss afslører stor nedskæring

Brøndby-flop åbner op om fremtiden

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

AGF-boss joker: Han bliver sat af igen



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Lund: ‘Siger noget om niveauet i Superligaen’

Trods fravær: Schwartau får ‘vigtig rolle’

– Alle taler om Valdemar Byskov

Maher Carrizo trækker overskrifter i udlandet

Napoli – Arsenal

Optakt: Sønderjyske – AC Horsens

Et forvirrende transfervindue i Silkeborg, men…

Efter FCK-kritik: Speakman har ramt noget rigtigt

Her kan du se Napoli mod Arsenal

Silkeborg-fans indberettet for racisme

Scoringer i Prag