Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

I England er der glæde og overraskelse at spore efter meldingerne om Mathias Kvistgaarden.



Det er blevet til 126 kampe og 47 mål for Brøndby IF, men nu kan Mathias Kvistgaarden meget vel fortsætte karrieren i England.

Som Tipsbladet kunne afsløre fredag, nærmer han sig et skifte til Norwich City. Championship-klubben har budt på den danske landsholdsangriber, og forhandlingerne er fremskredne, hvorfor der er tro på, at en handel falder på plads. Han er desuden heller ikke med i Brøndbys testkamp lørdag.

Den melding er selvfølgelig også nået England, og her er der glæde at spore blandt Norwich Citys fans. 

Det fortæller Paddy Davitt, der er redaktør på fanmediet Pink Un, til Tipsbladet. 

– Reaktionen har været positiv. Faktisk er der nok mange Norwich City-fans, der er meget overraskede over, at de har en chance for at hente Mathias, når man kigger på det niveau af klubber, han har været sat i forbindelse med, siger Paddy Davitt til Tipsbladet med henvisning til, at Eintracht Frankfurt har vist interesse, ligesom RC Lens fra Frankrigs bedste række, Ligue 1, er blevet fravalgt i processen. 

God eksponering i Championship

Der har længe været snak om, at Brøndby gerne vil have 100 millioner kroner for Mathias Kvistgaarden, og hvis det lykkes at få det beløb fra Norwich, vil han blive den engelske klubs dyreste indkøb nogensinde. 

Det understreger blot ambitionerne, siger Paddy Davitt og tilføjer: 

– Han er en, de har fulgt i lang tid, og det baggrundsarbejde ser ud til at have båret frugt med hensyn til at etablere et godt forhold. Selvfølgelig har de også allerede et godt forhold til Brøndby efter handlen med Oscar Schwartau sidste sommer. 

– Økonomien fylder ikke så meget, men kan de overbevise en meget spændende ung spiller om, at dette er det bedste miljø for den næste fase af hans karriere? 

– På det punkt mener sportsdirektør Ben Knapper, at Norwich kan sælge en vision til unge fodboldspillere, hvor man kan fremvise Gabby Sara som case. Han blev købt fra Brasilien og solgt videre til Galatasaray i en store milliontransfer sidste sommer, og nu rygtes han til nogle store Premier League-klubber. Og så skifter Borja Sainz potentielt til Porto i dette vindue. 

– Det er disse historier, som kan hjælpe Norwich med at overbevise andre kommende stjerner, der ønsker at tage det næste skridt. Det er også klart, at det at spille i Championship giver god eksponering, især for Premier League-klubber, der er på udkig efter fremtidige spillere.

Kan du se Kvistgaarden få succes i Norwich?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Tror du, at Kvistgaarden bliver set som en potentiel stjerne i Norwich?

– Baseret på hans indflydelse i Brøndby i sidste sæson, antallet af interesserede klubber og den pris, der snakkes om, må man sige, at det er opfattelsen. 

– Der vil stadig være de uundgåelige spørgsmål om, hvorvidt han kan komme til England og tilpasse sig Championship og fortsætte med at score det samme antal mål. 

– Men Norwichs transferstrategi er bygget på at finde spillere, der kan gavne deres førstehold på kortere sigt, men som også har en høj videresalgsværdi. De ser tydeligvis Kvistgaarden i den kategori, slutter Paddy Davitt. 

Mathias Kvistgaarden, 23 år, er som bekendt ikke på plads i Norwich endnu. Ender han med at skifte, har Brøndby hentet to potentielle afløsere denne sommer i form af Kotaro Uchino og Sho Fukuda fra Japan.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Interessant afsløring

Barcelona – Newcastle United

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Barcelona vandt 7-2

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kroater får klø i Alsace

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget