En episode i det 70. minut af søndagens Superliga-opgør mellem Viborg og FC Fredericia har trukket stor opmærksomhed det seneste døgns tid.
Viborg-keeper Lucas Lund så nemlig ud til at gribe bolden med hænderne uden for feltet, men VAR greb ikke ind, selvom Fredericia så ud til at blive snydt i situationen.
Efterfølgende har DBU afgivet en forklaring, hvor der blandt andet peges på, at Lucas Lund havde til hensigt at gribe bolden i straffesparksfeltet, men at Viborg-målmanden ‘i splitsekundet utilsigtet fik grebet udenfor’, hvorfor en udvisning ikke kunne komme på tale.
Dermed havde VAR ikke mulighed for at gribe ind, lyder argumentationen for DBU.
Overfor Tipsbladet har Viaplay-ekspert Francis Dickoh efterfølgende slået fast, at han ikke køber forklaringen fra DBU, og heller ikke FC Fredericia-direktør Stig Pedersen har den store forståelse for DBU’s forklaring.
– For os at se er målmanden udmærket godt klar over, at han er uden for feltet. Det er også derfor, han begynder at løbe tilbage. Så griber han bolden på vej tilbage, siger Fredericia-bossen til Tipsbladet og fortsætter:
– For mig at se er det en helt bevidst handling. Han forsøger selvfølgelig at nå ind i feltet, men det når han ikke, og derfor er det for mig et klart rødt kort. Og så irriterer det mig også, at VAR ikke kalder den til gennemsyn.
– Nu ved jeg godt, at jeg bevæger mig ind i nogle regler, som der er andre, der har mere styr på mig end mig, men for mig at se, når hverken linjevogter eller dommer er i nærheden af at kunne se det, og der er tvivl om der er rødt kort eller et gult kort og frispark, som der er her, så mener jeg simpelthen, at de skal kalde VAR. Jeg tror også, at de er enige med mig i, at hvis det er en bevidst handling, så er der også rødt kort.
– Så kan man sige, at jeg jo ikke kan gå ind i spillerens hoved, men vi taler jo tit om det her med bevidst handling i fodbold. Hvis han stod inde i feltet, så var der jo ingen grund til at træde længere tilbage, så kunne han bare gribe bolden.
Fredericia-direktøren er ikke i tvivl om, at Lucas Lund skulle være blevet præsenteret for et rødt kort i situationen.
– Jeg mener, at det er en bevidst handling fra målmanden, og så mener jeg også, at han skal smides ud. Det mener jeg helt klart. Jeg mener, at vi bliver snydt for et rødt kort og et frispark, lyder det afslutningsvist fra Stig Pedersen.
Også den tidligere elitedommer Benjamin Leander har kritiseret episoden i søndagens kamp i Viborg.
På X har dommereksperten skrevet, at det er ‘en linedans at bevæge sig ud i at begynde på fortolkninger som “mindre, utilsigtede fejl”.’
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER