Eks-United-bomber: Selv til 1,1 mia. er slovener et godt indkøb for Chelsea

Ifølge den tidligere Manchester United-stjerne Dimitar Berbatov vil Chelsea gøre klogt i at hente Jan Oblak, selv hvis London-klubben skal betale over en milliard kroner for målmanden.



I Chelsea har cheftræner Frank Lampard ikke den store fidus til målmanden Kepa Arrizabalaga, som London-klubben ellers brugte 600 millioner kroner på for to år siden.

En lang række topmålmænd, herunder André Onana, Jan Oblak, Dean Henderson og Alphonse Areola, er derfor blevet rygtet til Chelsea. Den dyreste af disse er slovenske Oblak.

Chelsea er nødt til at finde ny keeper
Atlético Madrid-målmanden anses dog også for at være en af verdens absolut bedste målmænd. Og ifølge den tidligere Manchester United-målræv Dimitar Berbatov bør Chelsea gå efter Oblak, selvom prisen er astronomisk.

– Jeg har set de beløb, der bliver talt om, og selv til en pris på 150 millioner euro (1,11 milliarder kroner, red.) virker Oblak som et glimrende indkøb, i mine øjne. Chelsea vil ikke fortryde at bruge sådan et beløb på ham, lyder det ifølge Diario AS fra Dimitar Berbatov.

– Oblak er utrolig, og efter lang tid i Atlético er tiden måske kommet til et skifte. Jeg tror, at det vil være en god idé for Chelsea at gå efter ham. Det er sandt, at de for to år siden brugte mange penge på at hente Kepa, men han har ikke gjort det så godt. Efter hans kampe med Sarri har han haft det svært.

– Så Chelsea er nødt til at finde en ny målmand, og de har set rigtigt ved at gå efter Oblak. Det bliver ikke nemt, for alle parter skal tilfredsstilles, men i mine øjne vil en byttehandel med Kepa, plus en pose penge oveni, være en god løsning. 

Den 27-årige Jan Oblak har en kontrakt med Atlético Madrid, der løber indtil 2023, og sloveneren har en frikøbsklausul på 895 millioner kroner. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!