Ekspert om piratligas fald: Har chokeret klubejere

Ikkeeuropæiske klubejere i piratliga fik chok i mødet med europæisk fodboldkultur, mener Asker Hedegaard Boye.



Bare to døgn efter offentliggørelsen af planerne om European Super League ligner projektet en død sild, efter at de fleste af de 12 stiftende klubber fra England, Italien og Spanien har meldt sig ude.

Det sker efter to døgn med massiv kritik fra særligt fans, men også fra spillere og selv managers fra nogle af de implicerede klubber. Derudover har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) truet med diverse sanktioner.

Fodboldeksperten Asker Hedegaard Boye, der er idéhistoriker og forfatter med speciale i blandt andet italiensk fodbold, vurderer, at fansene har spillet en stor rolle, og at ejerne i klubberne, der er på ikkeeuropæiske hænder, har fået sig en lærestreg.

– Jeg tror godt, at man kan sige, at primært de ikkeeuropæiske klubejere omsider har forstået den europæiske fodboldkultur og har fået sig et chok i mødet med den. De har kigget efter nye markeder på flere kontinenter, men har nok forregnet sig med Europa.

Manchester United, Liverpool og Arsenal fra Premier League samt italienske Milan er på amerikanske hænder, mens Inter har kinesiske ejere.

– De har helt sikkert regnet med en shitstorm fra Europa, og at fansene fra egne klubber ville reagere, men omfanget og vreden er kommet bag på dem. De har i de seneste døgn måttet sande, at Europa er fodboldens kerneområde. Det er fansene i Europa, der er de mest centrale og højlydte, siger Boye.

Planerne om en piratliga har været luftet flere gange i de seneste årtier, men aldrig tidligere har de været så konkrete, og når de alligevel faldt til jorden med et brag, kan det være svært at se dem gennemført på noget tidspunkt.

– Jeg tør ikke sige aldrig, men det er klart, at projektet er bombet flere år tilbage nu. Det har været en drøm for mange klubledere gennem 20 år og er blevet luftet hvert tredje-fjerde år, men det er første gang, at klubber samlet melder det ud.

– Når man gør det, sætter man sig i en sårbar situation, for hvis projektet falder, så står man skidt bagefter. Det stiller Uefa med gode kort på hånden i de forhandlinger, der er om Champions League med års mellemrum.

– I årevis har de største klubber truet med at trække stikket, men det ultimative trumfkort har de ikke længere på hånden, fordi de godt kan se, at det er en død sild nu, siger Asker Hedegaard Boye.

Han mener også, at det får konsekvenser for lederne i de 12 stiftende klubber. Allerede mandag stod det klart, at Manchester United-direktør Ed Woodward stopper ved årets udgang.

– Jeg tror, at de seneste turbulente døgn vil koste ledere i flere af klubberne, som man allerede har set det i Manchester United.

– Det er et kæmpe mistillidsvotum til dem fra fansene. Ingen fans ønsker, at disse ledelser fortsætter. Det er kæmpe slag for den tillid, der skal være mellem fans og ledelser, vurderer Boye.

Nogle har udlagt Super Leagues nederlag som fodboldromantikernes sejr over kapitalismen, men det vil Asker Hedegaard Boye være varsom med at sige.

– Man må ikke glemme, at i morgen ruller fodbolden videre. Neymar, Messi og Ronaldo tjener stadig det samme, og de største klubber distancerer sig fra de mindre klubber lige så meget som i de seneste år.

– Kommercialiseringen og globaliseringen vil fortsætte, som den har gjort igennem 25 år, men fansene har måske trukket en streg i sandet: Hertil og ikke længere.

– Fans føler sig i forvejen tromlet over af udviklingen, så det er ikke sådan, at fansene bare klapper i hænderne og siger, at nu er alt, som det skal være. Det er stadig massiv kritik af kommercialiseringen og globaliseringen, pointerer Boye.

/ritzau/





Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar




EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

En fynsk kongetransfer!

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Dansk tennis-ydmygelse

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Bendtner scorer nyt job

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC København – Silkeborg IF

FC Midtjylland – Viborg FF

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Dansker i stort kinesisk eventyr

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Engelsk legende til Wrexham?



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Andreas Christensen afviste Danmark

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn