EM-finale ventes at slå seerrekord for kvindekampe

Knap 90.000 tilskuere ventes at indtage Wembley til EM-finalen, mens millioner ventes at se med på tv.



Når fodboldrivalerne England og Tyskland søndag klokken 18 tørner sammen i finalen ved kvindernes fodbold-EM ventes rekordmange briter at tage plads foran tv-skærmene.

Det skriver det tyske nyhedsbureau dpa.

Knap 90.000 fans ventes at indtage Wembley i det nordvestlige London. Størstedelen af dem håber sandsynligvis på at se de engelske løvinder sikre England den første guldmedalje i en større fodboldturnering siden 1966.

Alt i mens vil millioner se med foran skærme i britiske hjem, på pubs og i fanzoner.

Seerrekorden i Storbritannien for en kvindelandskamp er ni millioner, da England blev slået af USA i semifinalen ved VM i 2019.

Der er plads til 87.200 tilskuere på Wembley og alle billetterne til søndagens kamp er udsolgt.

Det kan gøre finalen til den EM-kamp med flest tilskuere nogensinde – både for mænd og kvinder, skriver BBC

Landsholdsanfører Leah Williamson har ifølge nyhedsbureauet AFP sagt til sine holdkammerater, at de skal gribe en mulighed, man kun får en gang i livet, mens nationen er ramt af en fodboldfeber, der sjældent er set på kvindesiden.

– I morgen er mulighedernes dag. Det er det eneste, der gør det anderledes end enhver anden kamp. At der er meget mere på højkant. Men det er, hvad vi lever for, og det er derfor, jeg spiller fodbold, sagde hun lørdag aften.

Landstræner Sarina Wiegman, der tiltrådte sidste år, er også blevet hyldet for sit arbejde med landsholdet. Holdet har ikke tabt en eneste kamp med hende ved roret.

Da de engelske mænd tabte EM-finalen til Italien sidste år, blev kampen også spillet på Englands nationalstadion.

Her var der 67.173 til stede. På grund af coronapandemien var det kun 75 procent af pladserne på stadion, der måtte være fyldt.

31 millioner briter så ifølge iNews den kamp på tv, mens yderligere 11 millioner fulgte kampen online. Det gjorde finalen til den mest sete begivenhed i britisk tv-historie.

Løvinderne, der aldrig har vundet hverken EM eller VM, er undertippede, når de møder tyskerne, der har vundet EM otte gange.

Dog ventes det, at de får enorm støtte fra et udsolgt Wembley.

Inden kampen vil Storbritanniens flyvevåben lave en opvisning over Wembley med tre fly, der alle tre vil have kvinder som piloter.

På grund af det kaos, der opstod ved mændenes EM-finale sidste år, vil det ikke være tilladt at drikke på den vej, der fører op til Wembley, skriver dpa.

Ved finalen sidste år tvang fans uden billetter sig adgang til stadion.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’