Lionel Messi har hjulpet med at skaffe 50.000 covid-vacciner fra Kina, som del af en ambitiøs, men også kontroversiel, plan om at vaccinere alle fodboldspillere i Sydamerika, forud for sommerens Copa America-slutrunde.
Det skriver den engelske avis The Guardian. Der er tale om en aftale med den kinesiske virksomhed Simovac, som kom på plads, efter at Messi donerede tre signerede trøjer.
Udtænkt af Uruguays præsident
Ifølge The Guardian er det Uruguays præsident, Luis Lacalle Pau, der har forhandlet aftalen på plads. Uruguay er det land i verden, der har det højeste antal dagligt nye covid-smittede, og landet mangler således i den grad vacinner. Og Luis Lacalle Paus plan er derfor blevet mødt med kritik i Uruguay.
– Præsidenten har indgået en aftale med Conmebol (det sydamerikanske fodboldforbund, red.), men han kunne lige så godt have tænkt på Canelones, lyder det således eksempelvis fra Yamandú Orsi, der er borgmester i Canelones, som er en uruguayansk by, hvor blot 12,4 procent af befolkningen er blevet vaccineret.
En kontroversiel plan
Ifølge Conmebol skal nogle af de 50.000 vacciner gå til de 26 klubber i den bedste argentinske række, hvor idéen er, at samtlige spillere skal vacinneres.
– Vi ønsker, at alle spillere er blevet vaccinerede inden Copa America, for i teorien ville enhver af dem kunne blive udtaget til turneringen, lyder det således fra Gonzalo Belloso, en repræsentant fra Conmebol.
Den argentinske regering mangler dog stadig at godkende den kinesiske Simovac-vaccine. Idéen om at vaccinere fodboldspillere før den generelle befolkning er blandt andet blevet kritiseret af politikeren Myriam Bregman fra det venstreorienterede Frente de Izquierda-parti.
– Copa America burde ikke være en prioritet, når man tænker på, hvor alvorlig situationen er. Og det faktum, at de kan skaffe disse vacciner gennem private kanaler, er endnu mere alvorligt, lyder det således, ifølge The Guardian, fra Bregman.
Sommerens Copa America-slutrunde skal spilles i Argentina og Colombia, og turneringen skal afvikles mellem den 13. juni og den 10. juli. Turneringen skulle have været spillet sidste år, men blev udsat på grund af coronapandemien, akkurat ligesom EM.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Thomas Frank vil savne ham

Dansker fik ikon som chef: ‘Helt vanvittigt’

Vil drille FCK og FCM: Det er lidt ironisk

Ellevild Harder: Han er verdens bedste angriber

Yankuba Minteh med stor dansker-hyldest

– Vi er bedst med ryggen mod muren

Jagthunde lugter CL-billetter efter pokaltriumf

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Vanvittige Bo Henriksen: ‘Nu går folk amok!’

Brøndby-keeper med forrygende slutrunde

Daniel Agger rejser til England

Crystal Palace vinder FA Cuppen

Nyt projekt? Kabongo har haft snakke med Brøndby

AaB – Silkeborg

Farvel og tak, Zeca – FCK-gestus betyder alverden

Sønderjyske – Lyngby

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Dansk angriber i vildt klubskifte

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Jess Thorup færdig?

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB