Engelsk landsholdsstjerne forklarer årsag til mini-benskinner og korte sokker

De fleste, der følger Premier League, har lagt mærke til, at Aston Villa-stjernen Jack Grealish spiller med ekstremt små benskinner og sokker, der sidder utroligt lavt. Den engelske landsholdsstjerne har nu forklaret, hvad årsagen er.



Aston Villa-kaptajnen Jack Grealish har i de seneste sæsoner markeret sig som en af de bedste spillere i Premier League, hvor englænderen samtidig har bemærket sig ved at spille med sokker, der sidder meget lavt.

Grealish bruger samtidig meget små benskinner, til trods for, at han ganske ofte bliver sparket ned af modstanderne. Og i et interview med Birmingham Mail har Grealish forklaret sit look

– Selvfølgelig er det meningen, at ens sokker skal sidde over læggen. Men et år, hvor jeg var her, skrumpede sokkerne i vasken. Så de kunne ikke kommere højere op. Og den sæson endte jeg med at spille virkeligt godt. Så det blev til en overtroisk ting for mig. Jeg tænkte: ‘Jeg fortsætter med at gøre det, for jeg har spillet godt’, lyder det således fra Grealish. 

– Der er mange, der siger, at jeg gør det på grund af George Best. Men det er ikke grunden, selvom jeg elsker ham og respekterer ham for det, han præsterede.

Bruger teenage-benskinner
Jack Grealish, der tidligere på ugen blev kaldt ‘stjernespilleren’ på Englands landshold af Roy Keane, spiller samtidig med ekstremt små benskinner. Ifølge en kilde tæt på spilleren er der tale benskinner, der er beregnet til teenagere. 

– Det er noget overtroisk, som jeg har gjort hele mit liv, og som jeg kommer til at fortsætte med. Der er et par dommere, der har forsøgt at sige noget, men jeg er nødt til at fortsætte med at gøre det.

Jack Grealish har tidligere også gjort sig bemærket ved at spille i et par fuldstændigt lasede støvler. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden