Er det Eriksen? Klubboss vil lytte til De Ligt-tip

Ajax hentede i 2019 Daley Blind i Manchester United, og det var angiveligt på Matthijs de Ligts anbefaling. Og ifølge Marc Overmars vil Amsterdam-klubben nu lytte til endnu et tip fra den tidligere klubkaptajn.



Matthijs de Ligt var søndag tilbage på Johan Cruyff Arena, hvor Juventus-stjernen officielt tog afsked med Amsterdam-klubbens fans, selvom hans exit efterhånden ligger over to år tilbage. 

Matthijs de Ligt blev i forbindelse med besøget hyldet af Ajax-sportsdirektør Marc Overmars, der afslørede, at Juventus-stjernen faktisk spillede en rolle i Ajax’ indkøb af Daley Blind i 2018.

– Jeg husker tydeligt, at vi var på træningslejr i 2018, hvor du sagde: ‘Jeg har brug for en midterforsvarer, vi er nødt til at hente en’. Det var Daley Blind. Det var derfor, at vi intensiverede jagten på ham, lød det således, ifølge Voetbal Zone, fra Overmars. 

Og på græstæppet på Johan Cruyff Arena afslørede Marc Overmars endvidere, at han faktisk har tænkt sig at forfølge endnu et af Matthijs de Ligts transfertips. 

– Jeg tror, at vi kommer til at lytte til endnu et af dine tip ganske snart. Men det holder vi mellem os for nu, lød det således kryptisk fra Overmars. 

Udtalelsen fra sportsdirektøren satte selvsagt gang i spekulationer blandt Ajax-tilhængerne på de sociale medier, og ifølge Soccernews.nl er Christian Eriksen et navn, der er ‘dukket særligt meget op’ i fansenes spekulationer. Også Tottenhams Steven Bergwijn har været nævnt som et bud. 





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt