,

– Et gigantisk problem for Danmark

Tipsbladet zoomer ind på EM-kampen mellem Danmark og Portugal.



Danmark – Portugal 29-31 (11-12)

Der var en del på spil for Nikolaj Jacobsens mandskab tirsdag aften. For en sejr ville betyde to point med over til mellemrunden, hvor det for alvor bliver spændende ved årets EM.

Aftenens kamp bød på en på papiret sværere modstander, og Portugal bed da også fra sig fra start. For første gang var danskerne faktisk i modvind, og Nikolaj Jacobsens mandskab gik for en sjælden gangs skyld bagud til pause.

Danskerne startede bedre i anden halvleg, men det gik hurtigt galt igen i forsvaret, hvor det blev alt for sløset, og i den anden ende blev angreb brændt på stribe.

Det endte i en kæmpe sensation, hvor Portugal trak det længste strå og tog sejren. Det betyder, at portugiserne går over i mellemrunden med to point, mens Danmark tager et rundt nul med og er under et stort pres.

Kampens bedste

Danmark

Emil Nielsen. Han gjorde i hvert fald sit til, at Danmark ikke var yderligere bagud i første halvleg. Målvogteren diskede op med flere store – og uhyre vigtige – redninger i løbet af de første 30 minutter til store jubelbrøl fra Jyske Bank Boxen. For danskerne var bestemt ikke så sprudlende, som vi er vant til at se dem, men Emil Nielsen trådte altså i karakter.

Han havde én af de dage, hvor man sad med fornemmelsen af, han kunne blive altafgørende. Anden halvleg var også kun få minutter gammel, da han diskede op med en uhyre vigtig redning på et straffekast. Sådan skal det gøres. Desværre var det ikke nok til at sikre en dansk sejr – men han prøvede.

Portugal

Costa-brødrene. Hold da op en kamp, de spillede. Danskerne kunne slet ikke styre dem, og de stod tilsammen for 18 af Portugals mål. Intet mindre end klasse.

Og et kæmpestort bifald skal også lyde til Portugals defensiv. Det er sjældent, man ser de danske stjerner have så store problemer i angrebet, som de havde i første halvleg.

Men spillere som Simon Pytlick og Emil Jakobsen havde uhyre svært ved at få bolden i kassen, og det skyldes især det portugisiske forsvar, der stod solidt og gjorde det svært for danskerne, der brændte langt mere, end vi er vant til at se. De havde i den grad læst på lektien.

Kampens værste

Det er nærmest en gentagelse fra sidste kamp – men det er også en kæmpe udfordring for Nikolaj Jacobsens mandskab. Den danske defensiv sejlede igen rundt. De blev snydt af portugiserne, der flere gange gjorde, hvad der passede dem. Danskerne blev flere gange for passive, og de skal være glade for, Emil Nielsen havde flere fremragende redninger i starten af kampen. De skal også prise sig lykkelige for, at portugiserne var sløsede i deres afslutninger i de første 30 minutter, for ellers havde pausestillingen været endnu grimmere.

Det er simpelthen ikke godt nok og et gigantisk problem for Danmark, der skal løses, inden der venter markant hårdere modstand i mellemrunden. Ligesom sidst blev det bedre i starten af anden halvleg, men så gik det galt igen. I de næste kampe skal forsvaret altså stå knivskarpt fra start. Det var alt for naivt.

I angrebet kæmpede særligt Emil Jakobsen med at få tingene til at fungere i første halvleg. Den ellers flyvende fløjspiller stod blot noteret for et enkelt mål på fem forsøg i første halvleg.

Kampens detalje

Mads Hoxer! Hvad skete der lige der!? Wow for en kasse han hamrede ind til 13-13. Den danske profil brød igennem efter en portugisisk scoring, steg til vejrs og så sendte han ellers bare et tordendrøn op i det ene hjørne. Sådan takker man sin landstræner for tilliden i bagkæden. Wow for et mål. Et højdepunkt i en ellers svær dansk anden halvleg.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Melder om voldsom magtkamp i FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

De danske kvinder tager førstepladsen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bombe – Superliga-klub nævnes

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bayern tromler sig videre



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Rigtig glad på fansenes vegne

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Chido Obi nomineret til pris

Mexico kommer med markant melding om VM

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

I svime over Filip Jørgensen

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Optakt: Newcastle – Manchester City

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København