Eto’o udpeger Messi og Ronaldos arvtager

Samuel Eto’o har udpeget spilleren, der kan blive den største i de næste 10-15 år.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, og argentineren blev efterfølgende lykønsket af sin gamle holdkammerat Samuel Eto’o. 

Beslutningen om at give prisen til Messi er blevet mødt med en del kritik, men ifølge Samuel Eto’o var det på sin plads, at argentineren vandt.

– Benzema og Lewandowski fortjente den selvfølgelig. Mbappé fortjente den, Kanté fortjente den, Jorginho fortjente den… men sådan er fodbold. Der er mange af os, der har ment, at vi kunne være i betragtning til en Ballon d’Or, men der er folk, der får til opgave at vælge det, og det må vi respektere. Og de har ment, ligesom jeg, at Leo er den bedste og at han skal vinde, lød det således fra Eto’o i et interview med den spanske avis AS.

En fransk Ferrari 
Lionel Messi fylder 35 år næste sommer, og dermed er det oplagt at tænke, at argentineren ikke kommer til at vinde Ballon d’Or igen. Og ifølge Samuel Eto’o er der lagt op til, at en vis letbenet franskmand kommer til at overtage spotlyset fra Messi og Cristiano Ronaldo. I interviewet med AS påpegede journalisten således overfor Eto’o, at Mbappé er ‘en Ferrari, der er ved at hente ind’.

– Vrrooom! Han er der, og han har slået igennem på et godt tidspunkt, hvor Messi og Ronaldo, fodboldens guder, er i deres karrierers efterår. Mbappé er dukket op nu, og jeg håber, at han bliver den største i de næste 10-15 år. Han har alt, der skal til, for at blive den unikke spiller, som fodbolden har brug for efter disse to monstre, lød svaret fra Eto’o.

Ifølge Toni Kroos burde Lionel Messi ikke have vundet Ballon d’Or mandag. Læs tyskerens udtalelse HER.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’