FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os

En ny europæisk udbryderliga med de 18 største europæiske klubber kan være på, skriver flere internationale medier.



Champions League lever måske på lånt tid.

I hvert fald drejer rygtemøllen med historier om en ny europæisk superliga kun for de bedste hold rund om i Europa og fri for små klubber som FC Midtjylland og FC København.

Senest fortalte FC Barcelonas afgående præsident Josep Bartomeu, at den catalanske storklub havde takket ja til en invitation om en ny europæisk turnering.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Skulle det blive en realitet, at Champions League får en ny konkurrent, så kan det være sårlige nyheder for dansk fodbold, siger Daniel Rommedahl, director of football operations and international affairs i FCK, til B.T.

– Selvfølgelig ser vi det jo ikke som en særligt fordrende ting for os eller europæisk fodbold, hvis nogen bryder ud og lukker sig inde i deres eget lille selskab. Vores holdning har hele tiden været, at der skal være et økosystem, og skærer man det væk, får det store konsekvenser for ikke kun os, men også resten af fodbolden.

Daniel Rommedahl håber på, at Bartomeus udtalelser blot kommer fra en bitter mand, der er sur over, at han er blevet tvunget til at forlade sin post i utide og derfor smækker med døren. Endnu er der heller ikke kommet nogen officiel udmelding om turneringen.

Læs også:Kenneth Zohore afgjorde danskermøde i Championship

Derudover mener FCK-bossen heller ikke at en turnering uden op- og nedrykning er særlig attraktivt for det europæiske marked, men han anerkender, at fristelsen kan blive for store, hvis ‘der står nogle store investorer derude, der vifter med en masse penge’.

FC Midtjylland har ikke ønsket at fortælle til B.T., hvordan de forholder sig den måske kommende turnering.

Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Læs også:Lyngby forlænger med assistent: Han er en ekstremt dygtig træner
Læs også:FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Hjulmand og co. taber stort skridt

Ruben Amorim favorit til dette job

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

De er tilbage i Superligaen

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde