FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os

En ny europæisk udbryderliga med de 18 største europæiske klubber kan være på, skriver flere internationale medier.



Champions League lever måske på lånt tid.

I hvert fald drejer rygtemøllen med historier om en ny europæisk superliga kun for de bedste hold rund om i Europa og fri for små klubber som FC Midtjylland og FC København.

Senest fortalte FC Barcelonas afgående præsident Josep Bartomeu, at den catalanske storklub havde takket ja til en invitation om en ny europæisk turnering.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Skulle det blive en realitet, at Champions League får en ny konkurrent, så kan det være sårlige nyheder for dansk fodbold, siger Daniel Rommedahl, director of football operations and international affairs i FCK, til B.T.

– Selvfølgelig ser vi det jo ikke som en særligt fordrende ting for os eller europæisk fodbold, hvis nogen bryder ud og lukker sig inde i deres eget lille selskab. Vores holdning har hele tiden været, at der skal være et økosystem, og skærer man det væk, får det store konsekvenser for ikke kun os, men også resten af fodbolden.

Daniel Rommedahl håber på, at Bartomeus udtalelser blot kommer fra en bitter mand, der er sur over, at han er blevet tvunget til at forlade sin post i utide og derfor smækker med døren. Endnu er der heller ikke kommet nogen officiel udmelding om turneringen.

Læs også:Kenneth Zohore afgjorde danskermøde i Championship

Derudover mener FCK-bossen heller ikke at en turnering uden op- og nedrykning er særlig attraktivt for det europæiske marked, men han anerkender, at fristelsen kan blive for store, hvis ‘der står nogle store investorer derude, der vifter med en masse penge’.

FC Midtjylland har ikke ønsket at fortælle til B.T., hvordan de forholder sig den måske kommende turnering.

Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Læs også:Lyngby forlænger med assistent: Han er en ekstremt dygtig træner
Læs også:FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer