FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os

En ny europæisk udbryderliga med de 18 største europæiske klubber kan være på, skriver flere internationale medier.



Champions League lever måske på lånt tid.

I hvert fald drejer rygtemøllen med historier om en ny europæisk superliga kun for de bedste hold rund om i Europa og fri for små klubber som FC Midtjylland og FC København.

Senest fortalte FC Barcelonas afgående præsident Josep Bartomeu, at den catalanske storklub havde takket ja til en invitation om en ny europæisk turnering.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Skulle det blive en realitet, at Champions League får en ny konkurrent, så kan det være sårlige nyheder for dansk fodbold, siger Daniel Rommedahl, director of football operations and international affairs i FCK, til B.T.

– Selvfølgelig ser vi det jo ikke som en særligt fordrende ting for os eller europæisk fodbold, hvis nogen bryder ud og lukker sig inde i deres eget lille selskab. Vores holdning har hele tiden været, at der skal være et økosystem, og skærer man det væk, får det store konsekvenser for ikke kun os, men også resten af fodbolden.

Daniel Rommedahl håber på, at Bartomeus udtalelser blot kommer fra en bitter mand, der er sur over, at han er blevet tvunget til at forlade sin post i utide og derfor smækker med døren. Endnu er der heller ikke kommet nogen officiel udmelding om turneringen.

Læs også:Kenneth Zohore afgjorde danskermøde i Championship

Derudover mener FCK-bossen heller ikke at en turnering uden op- og nedrykning er særlig attraktivt for det europæiske marked, men han anerkender, at fristelsen kan blive for store, hvis ‘der står nogle store investorer derude, der vifter med en masse penge’.

FC Midtjylland har ikke ønsket at fortælle til B.T., hvordan de forholder sig den måske kommende turnering.

Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Læs også:Lyngby forlænger med assistent: Han er en ekstremt dygtig træner
Læs også:FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden




Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Det er et større problem for os’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jess Thorup på vej til denne klub

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud