FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os

En ny europæisk udbryderliga med de 18 største europæiske klubber kan være på, skriver flere internationale medier.



Champions League lever måske på lånt tid.

I hvert fald drejer rygtemøllen med historier om en ny europæisk superliga kun for de bedste hold rund om i Europa og fri for små klubber som FC Midtjylland og FC København.

Senest fortalte FC Barcelonas afgående præsident Josep Bartomeu, at den catalanske storklub havde takket ja til en invitation om en ny europæisk turnering.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Skulle det blive en realitet, at Champions League får en ny konkurrent, så kan det være sårlige nyheder for dansk fodbold, siger Daniel Rommedahl, director of football operations and international affairs i FCK, til B.T.

– Selvfølgelig ser vi det jo ikke som en særligt fordrende ting for os eller europæisk fodbold, hvis nogen bryder ud og lukker sig inde i deres eget lille selskab. Vores holdning har hele tiden været, at der skal være et økosystem, og skærer man det væk, får det store konsekvenser for ikke kun os, men også resten af fodbolden.

Daniel Rommedahl håber på, at Bartomeus udtalelser blot kommer fra en bitter mand, der er sur over, at han er blevet tvunget til at forlade sin post i utide og derfor smækker med døren. Endnu er der heller ikke kommet nogen officiel udmelding om turneringen.

Læs også:Kenneth Zohore afgjorde danskermøde i Championship

Derudover mener FCK-bossen heller ikke at en turnering uden op- og nedrykning er særlig attraktivt for det europæiske marked, men han anerkender, at fristelsen kan blive for store, hvis ‘der står nogle store investorer derude, der vifter med en masse penge’.

FC Midtjylland har ikke ønsket at fortælle til B.T., hvordan de forholder sig den måske kommende turnering.

Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Læs også:Lyngby forlænger med assistent: Han er en ekstremt dygtig træner
Læs også:FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden






LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen