FC Midtjyllands fodboldherrer opnåede i seneste sæson et snit på over 10.000 tilskuere. Dermed indfriede klubben et længe ønsket mål.
Helt så mange mennesker tropper ikke op, når FCM’s fodboldkvinder spiller kampe på MCH Arena.
Senest var der eksempelvis 532 tilskuere til tirsdagens 2-0-sejr over Kolding IF, og det er egentlig et pænt antal i A-Ligaen. Tribunerne kan dog virke tomme og stemningsforladte på så stort et stadion.
DBU’s licensregler sætter stramme krav for, hvad der skal være af faciliteter til afvikling af kampe i A-Ligaen.
– Det gør, at vi må spille på MCH Arena, da faciliteterne ikke er der til at afvikle kampene i Vildbjerg på nuværende tidspunkt, siger FCM-træner Steen Gravgaard.
Der er blandt andet krav om et bestemt antal overdækkede siddepladser, gode lysforhold samt tv-tårne, hvor der er mulighed for at sætte kameraer op.
Hos FCM er der forståelse for, at klubberne skal leve op til de rammer, så der kan leveres et godt produkt på tv.
– Sidste sæson så jeg AaB spille et par gange på Portland Park, og der var 125 tilskuere. Det føltes helt forkert.
– Tingene skal hænge sammen. Vi skal vise, at vi har et produkt, som folk gerne vil komme og se. Når vi har det, begynder det at give mening.
– Generelt har FCM været gode til at tiltrække tilskuere, og vi har været tæt på at ramme 1000 tilskuere flere gange. Og så begynder det at ligne noget og give mening at spille derinde, siger Steen Gravgaard.
Drømmen er at spille for tusinder af tilskuere på MCH Arena og udnytte den opbakning, der er til herrerne i området.
Mens herrerne træner i Ikast, træner kvinderne i Vildbjerg, hvor klubhuset er omdannet fra en børnehave, der lå der tidligere.
Det er der ingen brok over, da forholdene er fine, men på længere sigt ser Steen Gravgaard en fordel i at rykke til Ikast.
– Jeg kan afgjort godt se en synergieffekt i at træne samme sted. Men det skulle i så fald være for sammenhængskraftens skyld.
– Men det er vigtigt, at vi ikke vil have det hele lige med det samme. Vi er i opstartsfasen. Jeg er ikke så meget for, at vi får det hele lige fra start af. Det gør ikke noget, at vi ikke er smaskforkælede herude.
– Det gør heller ikke noget, at vi bor i en gammel børnehave. Omvendt er alt, hvad vi har af udenomsfaciliteter og baneforhold, optimale. Der bliver virkelig passet godt på tingene herude, siger Gravgaard.
Han minder om, at FCM blev etableret så sent som sidste år, og at ting tager tid.
– Det her er et kæmpe skridt op, i forhold til hvad vi havde for et år siden. Der ligger også noget i den vestjyske mentalitet i at arbejde sig op.
– Vi skal gøre os fortjent til det og vise, at vi rent faktisk har et produkt, der er salgbart og kan løbe rundt som på herresiden. I hvert fald til en vis grad, siger FCM-træneren.
Søndag eftermiddag tager FCM imod AGF i en vigtig kamp om at klemme sig med i mesterskabsspillet, og der forventes over 800 tilskuere.
/ritzau/
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
En kæmpe sejr
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS