I FC Midtjylland er Emiliano Martínez ved at skabe et navn for sig selv.
Han er en profil i Superligaen, men lidt længere mod vest nærmere bestemt England har hans navnebror i Aston Villa allerede etableret sig som en af klodens bedste målmand.
Den argentinske VM-målmand Emiliano Martínez er derfor årsag til en rødglødende indbakke hos FCM-spilleren. Det var særlig slemt under VM.
– Jeg får beskeder hver dag. Under VM, da Dibu [Emiliano Martínez kælenavn, red.] lavede den der dans, modtog jeg et hav af grimme beskeder. Han drev mig til vanvid, siger Emiliano Martínez ifølge Fútbol.uy.
Argentineren gjorde sig både bemærket under præmieceremonien, hvor han efter kåringen som VM's bedste keeper stjal overskrifter ved at fejre bedriften med trofæet foran sine ædlere dele.
Senere dukkede en video op, hvor de argentinske spillere i omklædningsrummet fejrede VM-trofæet med stikpiller rettet mod Kylian Mbappé, hvis Frankrig-mandskab tabte finalen til Argentina.
Videoen skabte røre, og den skabte samtidig også et tordenvejr i FC Midtjyllands Emiliano Martínez indbakke, hvilket han ifølge Fútbol.uy var "ekstremt træt" af.
Foruden irritationen over at have en verdenskendt navnebror, så fortæller Emiliano Martínez også, at han har store ambitioner for sin egen fodboldfremtid.
– Jeg arbejder for at komme på landsholdet. Jeg føler, jeg er på rette vej. Jeg har selvtillid, og det vil være en drøm at nå dertil, siger uruguayaneren, der aldrig har repræsenteret sit land på hverken senior- eller ungdomsniveau.
Han er tilgengæld en stor profil i FC Midtjylland, som købte ham på en permanent aftale tilbage i januar i RB Bragantino. Den 23-årige midtbaneslider har været fast mand siden i sommer, hvor han kom til på en lejeaftale.
Både Bo Henriksen, Albert Capellas og nu Thomas Thomasberg finder stor værdi i at have midtbaneankeret liggende på den centrale midtbane. 29 gange har han optrådt for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER