FCM-stjerne ekstremt træt af sin navnebror

Det er ikke altid nogen gevinst at have det samme navn, som Argentinas VM-målmand Emiliano Martínez.



I FC Midtjylland er Emiliano Martínez ved at skabe et navn for sig selv.

Han er en profil i Superligaen, men lidt længere mod vest nærmere bestemt England har hans navnebror i Aston Villa allerede etableret sig som en af klodens bedste målmand.

Den argentinske VM-målmand Emiliano Martínez er derfor årsag til en rødglødende indbakke hos FCM-spilleren. Det var særlig slemt under VM.

– Jeg får beskeder hver dag. Under VM, da Dibu [Emiliano Martínez kælenavn, red.] lavede den der dans, modtog jeg et hav af grimme beskeder. Han drev mig til vanvid, siger Emiliano Martínez ifølge Fútbol.uy.

Argentineren gjorde sig både bemærket under præmieceremonien, hvor han efter kåringen som VM's bedste keeper stjal overskrifter ved at fejre bedriften med trofæet foran sine ædlere dele.

Senere dukkede en video op, hvor de argentinske spillere i omklædningsrummet fejrede VM-trofæet med stikpiller rettet mod Kylian Mbappé, hvis Frankrig-mandskab tabte finalen til Argentina.

Videoen skabte røre, og den skabte samtidig også et tordenvejr i FC Midtjyllands Emiliano Martínez indbakke, hvilket han ifølge Fútbol.uy var "ekstremt træt" af.

Foruden irritationen over at have en verdenskendt navnebror, så fortæller Emiliano Martínez også, at han har store ambitioner for sin egen fodboldfremtid.

– Jeg arbejder for at komme på landsholdet. Jeg føler, jeg er på rette vej. Jeg har selvtillid, og det vil være en drøm at nå dertil, siger uruguayaneren, der aldrig har repræsenteret sit land på hverken senior- eller ungdomsniveau.

Han er tilgengæld en stor profil i FC Midtjylland, som købte ham på en permanent aftale tilbage i januar i RB Bragantino. Den 23-årige midtbaneslider har været fast mand siden i sommer, hvor han kom til på en lejeaftale.

Både Bo Henriksen, Albert Capellas og nu Thomas Thomasberg finder stor værdi i at have midtbaneankeret liggende på den centrale midtbane. 29 gange har han optrådt for FC Midtjylland.



Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det har man nok aldrig set før

På rov i FC København

Stor derby-bøde til FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Froholdt får kæmpe hæder

Frank reddet i døende sekunder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Manchester United dummede sig mod West Ham

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Patrick Da Silva idømt fængsel

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby