Børn drømmer, og for dem, der elsker fodbold, kredser drømmene sig gerne om at spille på landsholdet. Millioner af små drenge og piger håber på, at det en dag bliver dem, der trækker i deres lands farver.
For det fleste er det netop landsholdet, for der er kun ét. Men for nogle er det ikke så lige til. Uanset om de er flygtet fra krig, eller deres forældre flyttede for et job, skal fodboldspillere med dobbelt statsborgerskab træffe et svært valg, når de bliver gode nok til at repræsentere mere end ét landshold.
Tipsbladet.dk sætter i en serie fokus på de spillere, der kunne have stillet op for et andet landshold end det, de spiller for. Dette er femte del med FC Nordsjællands Tochi Chukwuani.
Her er historien om hans landsholdsvalg.
På mange måder minder Tochi Chukwuanis situation om Adnan Mohammads, som vi fortalte i går: Begge er født og opvokset i Danmark som børn af indvandrere. Begge har gået i skole i landet, og begge har fået deres fodboldopdragelse i danske klubber.
Forskellen er bare, at den ene, Mohammad, har valgt at stille op for sine forældres hjemland, Pakistan, mens Chukwuani stiller op for DBU’s U16-landshold. Deres eksempler viser, at valget af landshold styres af mange forhold: nationalfølelse, familie, sportslige hensyn og ikke mindst tilfældigheder.
For mens Adnan Mohammad kun har pakistansk pas, har Tochi Chukwuani dansk pas. Det har på alle måder været mest naturligt, at han valgte Danmark, da han blev gammel og god nok til at spille sine første U-landskampe.
– Jeg føler mig dansk, fordi jeg er født og opvokset i Danmark. Jeg har også gået i den danske folkeskole. Jeg ved stadig, at jeg har rødder i Nigeria, men jeg føler mig dansk, og jeg er jo også opvokset sammen med danskere, siger den 15-årige FC Nordsjælland-spiller til tipsbladet.dk.
U16-landsholdet er det første, DBU udtager for hver enkelt årgang, og Tochi Chukwuani var med, da hans egen blev udtaget første gang tidligere på efteråret. Han har spillet to kampe for holdet og skal med igen, når det samles i næste uge.
For ham var det helt oplagt at takke ja, da mailen tikkede ind og fortalte, at han var blevet udtaget.
– Jeg har dansk pas, så det var det mest oplagte. Det føles mest rigtigt for mig lige nu. Jeg er meget glad for og stolt over at kunne repræsentere mit land, og jeg håber også, jeg kommer til at få mange flere U-landskampe for Danmark i fremtiden, siger han.
Mens de tre andre i tipsbladet.dk’s serie om landsholdsvalg alle har spillet for A-landsholdet i den nation, de nu har valgt, har Tochi Chukwuani stadig den ære til gode. Derfor har han også valget mellem sit eget fødeland og sine forældres hjemland til gode.
Indtil videre har Nigeria ikke henvendt sig til midtbanemanden fra FC Nordsjælland, men han er godt klar over, at det måske kommer en dag.
– Jeg tror ikke, de kender mig, men det kunne godt være, de henvender sig, når jeg bliver ældre. Det må vi se på til den tid. Lige nu spiller jeg for det danske landshold. Men jeg ved godt, at man kan spille for to forskellige landshold, så længe man er ungdomsspiller, siger Chukwuani.
– Jeg tror, beslutningen kommer naturligt til en, når man bliver ældre.
Tochi Chukwuani håber, at der i en nærmere fremtid venter andre milepæle i hans karriere. Han spiller til daglig med U19-holdet i FC Nordsjælland og fik i mandags debut for reserveholdet, hvor han på den centrale midtbane kom ind over for William Kvist og Rasmus Falk.
Derfor er målet på klubplan at få debut for Superliga-holdet en dag, mens han allerede næste uge kan opfylde en ambition på landsholdsplan:
– Mit kortsigtede mål med landsholdet er at score mit første mål for det danske U16-landshold. Det, synes jeg, er et meget godt mål at sætte sig, nu hvor jeg som boks til boks-midtbanespiller godt kan lide at gå fremad. Det vil være et stort øjeblik for mig, tror jeg.
Læs de fire første dele af serien om landsholdsvalg med Awer Mabil her, Mikael Anderson her, Adnan Mohammad her og det danske landshold her.
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
